Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

INĐIJA KORAK BLIŽE OSTVARENJU VELIKOG TURISTIČKOG PROJEKTA Potekla termalna voda za akva-park „Panonske terme”

20.06.2024. 09:03 09:24
Piše:
Foto: Opština Inđija

Na gradilištu akva-parka „Panonske terme” u Inđiji inžinjeri su napraviti bušotinu duboku više od kilometar, a na dubini od oko 1.100 metara potekla je termalna voda od oko 62 stepeni Celzijusa, kapaciteta 35 litara u sekundi, potvrdio je za „Dnevnik” predsednik opštine Inđija Vladimir Gak dodavši da se radovi izvode i na bazenima u sklopu budućeg kompleksa.

- Izuzetno sam zadovoljan dinamikom radova, kao i investitori s kojima sam pre nekoliko dana razgovarao - rekao je Gak za naš list. - Bilo nam je važno da dođemo geotermalne vode, jer bez nje  nema ni akva-parka. Radovi se izvode na gotovo sedam hektara, a u ovoj fazi biće uloženo između pet i šest miliona evra. Biće to jedan od najlepših akva-parkova u regionu. Ovakvu investiciju čekali smo najmanje osam godina.

Projekat nema samo lokalni, već i regionalni značaj, jer će privući turiste iz cele Vojvodine i više neće biti potrebe da građani za ovakve sadržaje odlaze u Mađarsku ili Sloveniju, potvrdio je Vladimir Gak.

Kamen temeljac za izgradnju inđijskog akva parka, na površini od šest hektara, položen je sredinom februara. Tada je najavljeno da će se kompleks prostirati na više od 16.000 kvadratnih metara i prema procenama moći će da primi od 2.000 do 3.000 kupača dnevno. U prvoj fazi će biti izgrađena po tri otvorena i zatvorena bazena sa dodatnim sadržajima i u planu je izgradnja hotela. Novu turističku ponudu činiće  12 bazena, pri čemu su spoljašnji zamišljeni kao mala jezera, kao i luksuzni hotel, velnes i spa centar, auto-kamp, letnja pozornica, parkovi za decu i nekoliko otvorenih sportskih terena. Sadržaji u akva- -parku biće na evropskom nivou, kao i hotel koji će imati kapacitet od oko 89 soba.


Investicije u Kuli i Srbobranu

Iskorišćavanje geotermalnog potencijala ove godine pokrenuto je u još dve opštine u Vojvodini - u Srbobranu i Kuli. U Srbobranu je u januaru, iz bunara kraj hotela „Elan” potekla voda temperature oko 60 stepeni, a izdašnosti oko 500 litara u minuti. Tada su se sastali predsednik opštine Srbobran Radivoj Debeljački i novi vlasnik hotela, glavni investitor projekta Šandor Nađ, i najavili dalju rekonstrukciju zgrade i izgradnju bazenskog kompleksa.

Dva meseca kasnije, u martu je predsednik kulske opštine Damjan Miljanić potpisao memorandum o saradnji sa direktorom kompanije „Geo sejf” iz Beograda Milanom Marinovićem čime je omogućeno da ta firma, filijala francuske kompanije „Geo dip”, u narednom periodu analizira stanje, sprovede istraživanje geotermalnih voda i mogućnosti njihove upotrebe i uradi studiju izvodljivosti na teritoriji te lokalne samouprave.


Gak je prilikom polaganja kamena temeljca istakao da je u pitanju investicija od 12 miliona evra, peta u nizu takvih u vlasništvu kompanije „Voda Sinđelić Ruc Ždrelo”, kao i da će biti otvoreno 150 novih radnih mesta. Firma koja će graditi akva park u Inđiji je „Voda Sinđelić Ruc Ždrelo” i u Srbiji ima četiri ogranka i to „MDM terme” u Vrnjačkoj Banji, „Mlavske terme” u Petrovcu na Mlavi i „Soko terme” u Sokobanji, dok će u Inđiji biti četvrti ogranak.

- Ovo nije samo zabava u akva-parku, već i zapošljavanje novih radnika, kao i upotpunjavanje kompleksa brojnim sportskim sadržajima u okviru hotelske infrastrukture - istakao je predsednik opštine, uveren da će u maju sledeće godine biti završena izgradnja prvih šest bazena u Inđiji. - Očekujemo goste iz cele Srbije, pričamo o prelepom kompleksu ko-ji će biti regionalna atrakcija.

Inđija je nekoliko puta pokušala da otpočne izgradnju akva-parka ali do sada bezuspešno. Još 2004. godine su vođeni razgovori o izgradnji tada modernog banjskog kompeksa, u koji je u to vreme bilo potrebno uložiti oko 45 miliona evra. Planirano je da se osnuje zajedničko preduzeće „Terme Inđija”, u kojem bi srpska strana imala 10 odsto učešća.


Geotermalni potencijal Vojvodine

Prema studiji koju je uradio beogradski Rudarsko-geološki fakultet u Vojvodini ima oko 50 lokaliteta gde je moguće geotermalne vode iskoristiti u lekovite svrhe ili izgraditi banje. Najperspektivnija područja su severni deo Vojvodine, uz granicu sa Rumunijom i Mađarskom, kao i Srem.

Po pitanju iskorišćavanja geotermalnih izvora naša zemlja i  Vojvodina bi se mogle ugledati na Mađarsku gde, prema pojedinim podacima, postoji oko 1.300 termalnih izvora i 197 kvalifikovanih lekovitih voda, a njihova iskorišćenost je između 80 i  90 odsto. Ti potencijali se kod nas danas koriste u vrlo malom procentu, a najveći deo postojećih hidrotermalnih bušotina pripada kompaniji NIS Gaspromnjeft, koja ih napravila prilikom istraživanja i eksplatacije nafte i gasa.


Investitor projekta trebalo je da bude slovenačka banja „Terme Olimija” i opštine Inđija. Slovenačka strana saopštila da je potrebno uložiti 25 miliona evra i da će novac biti iskorišćen za izgradnju centra na 5.000 kvadrata, otvorenih i zatvorenih bazena i novog hotela sa 400 ležaja, velnes i kongresnim centrom.

Kao rok za izgradnju naveden je dve i po godine, a plan je bio da se 2007. godine završi termalni deo budućeg banjskog kompleksa. Do relaizacije projekta nikada nije došlo. Potom je tokom 2015. godine najavljivana gradnja kompleksa i to po uzoru na one u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a projekat je procenjen na 40 miliona evra. Akva-park je trebalo da bude izgrađen pored sadašnjeg „BIG Fešn autlet” u Inđiji.

S. Kovač

Autor:
Pošaljite komentar