Сви су полудели ЗА ОВАКВОМ СВАДБОМ Једном у општини, једном у цркви, ево чије је ВЕНЧАЊЕ ТРАЈАЛО ДВА ДАНА
Свадбе у Србији све више личе на оне гламурозне прославе широм света, нарочито у САД.
Стари обичаји ретко се поштују, а западни систем организације најлепшег дана момка и девојке све је чешћи, а услови све захтевнији.
Некада се знало: црквено и грађанско венчање дешава се у једном дану, након чега се иде у ресторан (или у двориште са шатром) па се све зачини. Дешавало се и да се грађанско венчање организује без оног црквеног, али би скоро увек уследила прослава. Све би било праћено обичајима који су се разликовали и разликују се од једног до другог дела земље, мада има и доста сличности међу њима.
Сада су ствари другачије: чим се донесе одлука о венчању, прави се листа гостију, резервише ресторан, односно сала за славље и заказује церемоније у цркви, за исти дан. Неретко би младенце пратила иста група сватова и на грађанском и на црквеном венчању, мада се дешавало и другачије, да најближи буду из младу и младожењу када склапају брак, а да се затим слави са широм родбином. Грађанско венчање најчешће би се најчешће обавило у општини.
И дође време за нови тренд. Неки младенци решили су да промене причу. Како не би у једном дану ишли на црквено венчање па склапали грађански брак па журили на весеље, решили су да одвоје те догађаје. Свадба за један дан продужила се тако на два па чак и три дана, јер неки парови најпре кажу "да" пред матичаром, па се обавежу једно другом пред Богом или обрнутим редоследом и на крају славе. Централно венчање спаја се с једном од церемонија.
Ако имате довољно времена и новца, овако је лепше и лакше. Нема журбе ни јурњаве сватова с једног на друго место, па на треће, уз сате стајања што у општини, што у цркви. Осим тога, журке могу да се поделе, па да на општинско венчање дођу пријатељи и млада родбина, те да се направи журка са шведским столом, а да црквено буде свечано, са „озбиљним“ званицама.
Управо овако пре неколико дана венчала се водитељка Драгана Косјерина, протеклог викенда која је најпре са изабраником, стоматологом Бојаном Пердувом склопила брак у Цркви светог Марка у Београду. Након тога уследио је свечани ручак за најближе званице. Наредног дана је у престоничком хотелу уприличено грађанско венчање и славље за 100 гостију.
Тренд је пратила и ћерка селектора фудбаске репрезентације наше земље Драгана Стојковића Пиксија Ања Валенте која се 2018. у Паризу удала за Хуга Валентеа у општини, затим су славили у Кану, па организовали црквено венчање у Београду, а онда и још једну прославу у нашој престоници.
Ако организујете овакво венчање, водите рачуна о трошковима: потребне су две венчанице, два одела, две сале, два послужења, две фризуре, два младеначка шминкања, још ако додате поклоне за сватове, можда је ипак боље да се држите опробаног америчког система: венчања на брзину и бега на брачно путовање.
Дневник, Блиц