СТИЖЕ СЕЗОНА ШТЕТОЧИНА! Нападају биљке ОД ЈУНА ДО СЕПТЕМБРА: OВО УРАДИТЕ и решићете их се СА ЛАКОЋОМ
Погледајте трик како да се решите штеточина са биљака!
Љубитељи биљака знају колико је важна нега и правилно заливање како би оне уродиле плодом. Дешава се да у летњим месецима, поготово ако је честа смена временских прилика, оне увену, те џаба сте их садили.
Такође, годинама уназад, могли сте да приметите све учесталије болести и штеточине које нападају биљке. Лисне уши само су неке од болести биљака који буквално преко ноћи могу да униште вишемесечни напор. Ова штеточина је најактивнија од јуна до септембра, али нагли пораст температуре после дужих периода кише ствара идеалне услове за размножавање.
Лисне уши су најчешће штеточине у башти. Шаргарепа, целер, першун, паприка и ружа су само неке од најчешће изложених биљака. Заражени листови изгледају деформисани, изгледају неравно, увијају се и постају жућкасти.
Понекад наносе већу штету преношењем болести него извлачењем сокова из саме биљке. Али за све постоји лек, па је ове предаторе могуће сузбити постављањем заштитних мрежа или лепљивих плочица, природних препарата, а у случају већих напада корисни су инсектициди, пише Вечерњи.хр
Ако сте приметили појаву ове штеточине у својој башти или на свом балкону, ево шта треба да урадите:
Лисне уши можете физички да уклоните прањем - захваћени листови, делови и стабљике се могу одрезати, опрати млазом воде или соком од шећера да би се лисне уши спрале са биљке или се залепиле за њу. Постоје и природни лекови за спрејеве од коприве, а помоћи ће и садња заштитних биљака попут лаванде и невена.
(Еспресо / Мондо )