few clouds
-1°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Борци за људска права даждевњака планирали хидроцентралу код Ветерника и Футога, која би потопила споменик природе Бегечку јаму

20.05.2024. 13:22 14:15
Пише:

Странке коалиције "Удружени за слободни Нови Сад" које су се, под изговором да штите људска права дунавских даждевњака, три године бориле против градње новог моста у продужетку Булевара Европе, планирале су, док су биле власт, и тај мост, али и хидроелектрану код Ветерника и Футога. Хидроцентрала "Нови Сад" била је уцртана у Просторни план Србије од 2010. до 2020. и Просторни план Новог Сада од 2012. до 2022. године. Када су усвојени Просторни планови Србије и Новог Сада, на власти су биле Демократска странка и ЛСВ, као и људи из данашњег ССП-а, али као чланови ДС-а.

Планирали мале хидроелектране на каналу ДТД

У Закону о просторном плану републике Србије од 2010. до 2022. године, наведено је да се електроенергетски потенцијал Србије може унапредити изградњом хидроелектране код насеља Ветерник. Као и да се хидропотенцијал на подручју Града Новог Сада може искористити и изградњом малих хидроелектрана на бродским преводницама на Каналу Дунав-Тиса-Дунав.

Просторни план Новог Сада, који је усвојен на десетогодишњи период, објављен је 31. марта 2012, два месеца пред изборе. Он се позива на Просторни план Републике Србије и прецизира да се планира изградња хидроелектране код насеља Ветерник ради искоришћења хидроенергетског потенцијала Дунава.

- Хидроелектрана "Нови Сад" својим положајем режимом и пратећим садржајем утицаће на просторну концепцију града Новог Сада, а посебно на одбрану од поплава. Објекат хидроелектране са успором, представља озбиљан услов будућег уређења ширег окружења, а пре свега у смислу заштите Града Новог Сада од високих вода Дунава - пише дословце у Просторном плану Новог Сада, који су усвојиле Демократска странка и Лига социјалдемократа Војводине.

Потапање рибњака и Бегечке јаме

У Просторном плану се говори и о опасностима од градње хидроелектране.

- Изградњом ХЕ "Нови Сад" и формирањем успора извршило би се и потапање узводних инундационих површина. Посебно се истиче питање егзистенције постојећег рибњака у Футогу и заштићеног подручја Бегечка јама, и предлаже се да се ова подручја ставе ван утицаја ( успора) бране – наводи се у плану.

Међутим, ниједан заштитник природе који је 2021. и 2022. камповао на Шодршу, није помислио да би објекат хидроцентрале у потпуности променио природу Новог Сада и угрозио његову безбедост. Нити их је забринуо потенцијални нестанак огромног броја биљних и животињских врста из резервата природе Бегечка јама.

Хидроцентрала "Нови Сад" била је уцртана у Просторни план Србије од 2010. до 2020. и Просторни план Новог Сада од 2012. до 2022. године, који је усвојила власт ДС-ЛСВ

Промовисали мост који хоће да руше

Осим тога мост у продужетку Булевара Европе, против ког се боре као опозиција предвидели су док су били на власти од 2000. до 2004. и од 2008. до 2012. Нови мост предвиђају два кључна градска акта, Генерални урбанистичким планом од 2000. до 2021. и Просторни плано Новог Сада од 2012. до 2022. године, који је предвиђао и хидроценралу. Поред тога, мост је Новаковић као директор ЗИГ-а, промовисао на више инвестиционих сајмова, као најважнији пројекат за инвестирање и развој Новог Сада.

Планирали солитере на Шодрошу

Такође, иза пројекта "Нови Сад на води", којим Борислав Новаковић плаши Новосађане, стоје управо он, ДС и ЛСВ. Један од највећих противника моста на Дунаву, тунела кроз Фрушку гору, марине на Шодрошу је као потпредседник Скупштине града 2000. године, гласао за урбанистички план, који предвиђа градњу хотела и солитера на 8,8 хектара. А 2012. када је усвајан Просторни план, директор Завода за изградњу града и покрајински посланик.

Оба акта су превиђала изградњу међународних пристаништа и проширење Шодроша.

- Планира се изградња градске марине на локацији у каналу Шодрош, који се налази на левој обали реке Дунав, непосредно уз главни пловни пут... Планира се проширење и продубљивање Канала Шодрош до нивоа неопходног за оптимално и безбедно обављање наутичког саобраћаја - пише у плану, који је донео ДС, чији је Новаковић био посланик, и директор Градског завода за изградњу града.

Ивана Марић

Пише:
Пошаљите коментар