ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА ОБЕЛЕЖИО 64 ГОДИНЕ РАДА: Активни учесник историјског развоја града
Факултет техничких наука у Новом Саду обележио је 64 године од оснивања и пет деценија од садашњег назива свечаношћу која је јуче уприличена у Градској концертној дворани, а којој су присуствовали између осталих председник Скупштине АП Војводине Балинт Јухас и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.
Ова установа основана је давне 1960. као Машински факултет, а 1974. променила је име у Факултет техничких наука.
По речима в.д декана ФТН-а Бориса Думнића који је развој факултета у prеthodnom периоду оценио као веома интензиван, интердисциплинарне студије су данас главна карактеристика те високообразовне установе, а до њих се дошло почев од класичних инжењерских струка, најпре машинске, потом електротехнике, грађевинарства, саобраћаја, и на крају формирањем студија архитектуре.
- Степен развоја превазилази просторне и кадровске капацитете - рекао је Думнић и додао да ће се тај тренд наставити како по броју кадрова, тако и пројектима, као што је изградња нове зграде факултета.
- Ово здање треба да никне на месту Машинских института, симболично, управо на месту са којег је све почело. На тај начин настојимо да створимо услове за развој нашег факултета и струка које окупљамо под нашим кровом. До краја године би требала да буде исходована сва пројектнотехничка документација и грађевинска дозвола за изградњу.
На свечаности су додељена признања и захвалнице истакнутим појединцима и институцијама за допринос развоју делатности Факултета техничких наука, а у име Града Новог Сада, захвалницу је примио градоначелник Милан Ђурић.
- Са 17.500 студената, са 300 новоуписаних сваке године и 1.000 нових програмера који излазе из ФТН-а сваке године, може се рећи да је овај факултет, како Универзитету тако и Новом Саду и целој земљи један од главних мотора просперитета. Захваљујући томе наш град постаје место сусрета науке и економије, најбоље традиције и долазећих трендова, и све је видљивији на мапи Европе - истакао је градоначелник Ђурић.
По Ђурићевим речима, захваљујући сарадњи са ФТН-ом Нови Сад је постао град у који улажу велики инвеститори и у којем најпрестижније светске компаније отварају своје развојноистраживачке центре, и радна места, а као велики универзитетски центар је и релевантан ИТ- хаб у којем послује више од 900 привредних друштава која запошљавају 12.000 људи.
- Нови Сад се тиме позиционира и као препознатљиво и пожељно место за живот и рад, а млади се све ређе одлучују да оду из нашег града и земље - рекао је Ђурић.
- Удруженим снагама стварамо прилике да људи остану, живе и раде у својим срединама, захваљујући капиталним инвестицијама и плановима градње.
Ђурић је подсетио да данас у Новом Саду 50.000 људи живи од грађевинске индустрије, а међу значајнијим пројектима поменуо је мост преко Дунава који представља пету етапу изградње Булевара Европе, и обилазницу око Новог Сада, мост преко Дунава између Петроварадина и Бачке на траси Фрушкогорског коридора, те пешачко-бициклистички мост на стубовима некадашњег моста Франц Јозеф, као и завршетак изградње две подземне гараже.
- Већина ових пројеката реализована је захваљујући ФТН-у. У протеклих десет година створили смо нераскидиву везу између Факултета и Града. Зато можемо рећи да ФТН учествује у историјском развоју нашег града, који је постао велико градилиште и има потребу за младим стручњацима из различитих области - поручио је новосадски градоначелник.
А. М.