ЕВО СА КОЛИКО СЕ ГРАДОВА У ЕВРОПИ И СВЕТУ НОВИ САД ПОБРАТИМИО Листа није мала, а ево са којим чувеним италијаским градом је СВЕ ПОЧЕЛО ДАВНЕ 1964. ГОДИНЕ
Писмо о намерама између Новог Сада и аустријског Клагенфурта недавно је потписано, чиме је војвођанска престоница постала богатија за још једну побратимску сарадњу.
Последњих месеци наш град је потписао и Споразума о успостављању сарадње са америчким Кливлендом и корејским Бусаном. То значи да Српска Атина тренутно има 26 градова побратима и један са писмом намере.
– У току је институционална процедура како бисмо у наредном периоду склопили Споразум и са јерменским градом Гјумријем – каже за „Дневник” градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.
Реч је о граду који је други по величини у Јерменији и административни је центар Ширака богате историје, будући да су прве насеобине на месту забележене још у 5. веку пре нове ере. Према попису становништва из 2010. године, у Гјумрију живи око 150.000 људи. На основу доступних података на интернету, овај јерменски град је побратим са Пловдивом (Бугарска), Александријом (САД), Бјалистоком (Пољска), Кутаисијем (Грузија) и Твером (Русија).
- Када је реч о Кливленду, то је град приближно истог броја становника као Нови Сад и други по величини и значају у савезној држави Охајо – додаје Ђурић. – То је град спорта, културе, образовања. Кливленд је иначе основан 48 година након Новог Сада, односно 1796. године. По први пут у споразумима који потписујемо са неким светским градом се помињу сарадња са децом најмлађег узраста, попут предшколске и основношколске деце, као и рад на јачању јавног реда и мира и безбедности међу грађанима. То је други братски град с америчког континента, након Толуке у Мексику.
Модена, град и провинција, ипак заузимају почасно место, не само по првенству већ и по томе што једна од најпознатијих улица у Новом Саду носи име свог италијанског побратима, а у Модени се један парк зове „Нови Сад“. И док је прву повељу с италијанске стране потписао председник Административне управе Провинције Модена, 20 година касније то пријатељство је учвршћено и продубљено Споразумом о даљој сарадњи провинције и града Модене и Новог Сада. Том приликом, 17. марта 1964. године, споразум су парафирали градоначелник Модене Марио дел Монте и председник новосадске Скупштине Здравко Мутин. Тренутно, два града сарађују у економској размени и пројектима, туризму, на комуналној инфраструктури, подизању капацитета општинске организације и управе, око културних програма и манифестација, у спорту и хуманитарној помоћи.
С друге стране, Писмо о намерама о успостављању сарадње између Новог Сада и Клагенфурта, који су потписали помоћник градоначелника Новог Сада Александар Петровић и градоначелник Клагенфурта Кристијан Шајдер, исказује обострану намеру да се створе услови за промоцију пријатељских односа и активности између ова два града.
- Влада Републике Србије дала је сагласност на успостављање сарадње између Града Новог Сада и Града Бусана из Републике Јужне Кореје, ради заједничког просперитета у областима привреде, спорта, науке, образовања, али и креативне индустрије како би се разменила знања и искуства – појашњава градоначелник, истичући да је Бусан други по величини у Јужној Кореји и најважнија лука те земље, у ком живи више од три милиона становника.
Као традиционално отворен град, чији су становници припадници 26 различитих националних заједница, Нови Сад свој идентитет заснива на богатству различитости, које је камен темељац његове историјске и културне баштине. Негујући односе сарадње не само с градовима у најближем окружењу, Нови Сад је током деценија успоставио и неговао пријатељске односе с бројним градовима у иностранству. С Дортмундом, који је с 1.145 километара ваздушне линије од Новог Сада, много ближи од Чангчуна, али и око 450 километара даљи од Модене, такође је успостављена сарадња у економији, здравству, образовању, спорту, туризму, култури, али и развоју локалне самоуправе. Пре седам година, на 35. годишњицу братимљења, Нови Сад је у Дортмунду добио свој „плац“, односно трг. Неколико година касније у Новом Саду је отвборен Трг Дортмунда.
Нови Сад има успостављену „побратимску” сарадњу са Моденом, Чангчуном, Дортмундом, Норичем, Илиуполијем, Будвом, Темишваром, Нижњим Новгородом, Печујем, Гомељем, Толуком, Орелом, Улмом, Крфом, Ангјен ле Бенон, Тавернијем, Сен ле Ла Форем, Кумановом, Петроградским округом, Александријом, Источним Сарајевом, Ширазом, Тивтом, Алањом и последња три: Кливлендом, Клагенфуртом и Бусаном. Важност оваквих споразума (будући да се званично већ годинама не користи израз „побратими“) јесте прилика за наш град да се чује и зна далеко ван граница Србије, као и могућност да се нешто научи од много развијенијих градова и држава.
– Сваки од градова побратима има своје особености у зависности од поднебља, вере, културе, историје, традиције, а из сваког црпимо оно што би могло да буде интереснатно и корисно Новом Саду, нарочито из сфере друштвеног живота које нису достигле виши ниво у нашем граду, а свакако да тежимо томе. Ове сарадње су важне пре свега и због сопствене препознатљивости и имиџа у свету, док и од нас многи могу доста тога да науче, првенствено у сектору ИТ-а, у ком је Нови Сад лидер у региону – додаје Ђурић.
Леа Радловачки