EVO SA KOLIKO SE GRADOVA U EVROPI I SVETU NOVI SAD POBRATIMIO Lista nije mala, a evo sa kojim čuvenim italijaskim gradom je SVE POČELO DAVNE 1964. GODINE
Pismo o namerama između Novog Sada i austrijskog Klagenfurta nedavno je potpisano, čime je vojvođanska prestonica postala bogatija za još jednu pobratimsku saradnju.
Poslednjih meseci naš grad je potpisao i Sporazuma o uspostavljanju saradnje sa američkim Klivlendom i korejskim Busanom. To znači da Srpska Atina trenutno ima 26 gradova pobratima i jedan sa pismom namere.
– U toku je institucionalna procedura kako bismo u narednom periodu sklopili Sporazum i sa jermenskim gradom Gjumrijem – kaže za „Dnevnik” gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
Reč je o gradu koji je drugi po veličini u Jermeniji i administrativni je centar Širaka bogate istorije, budući da su prve naseobine na mestu zabeležene još u 5. veku pre nove ere. Prema popisu stanovništva iz 2010. godine, u Gjumriju živi oko 150.000 ljudi. Na osnovu dostupnih podataka na internetu, ovaj jermenski grad je pobratim sa Plovdivom (Bugarska), Aleksandrijom (SAD), Bjalistokom (Poljska), Kutaisijem (Gruzija) i Tverom (Rusija).
- Kada je reč o Klivlendu, to je grad približno istog broja stanovnika kao Novi Sad i drugi po veličini i značaju u saveznoj državi Ohajo – dodaje Đurić. – To je grad sporta, kulture, obrazovanja. Klivlend je inače osnovan 48 godina nakon Novog Sada, odnosno 1796. godine. Po prvi put u sporazumima koji potpisujemo sa nekim svetskim gradom se pominju saradnja sa decom najmlađeg uzrasta, poput predškolske i osnovnoškolske dece, kao i rad na jačanju javnog reda i mira i bezbednosti među građanima. To je drugi bratski grad s američkog kontinenta, nakon Toluke u Meksiku.
Modena, grad i provincija, ipak zauzimaju počasno mesto, ne samo po prvenstvu već i po tome što jedna od najpoznatijih ulica u Novom Sadu nosi ime svog italijanskog pobratima, a u Modeni se jedan park zove „Novi Sad“. I dok je prvu povelju s italijanske strane potpisao predsednik Administrativne uprave Provincije Modena, 20 godina kasnije to prijateljstvo je učvršćeno i produbljeno Sporazumom o daljoj saradnji provincije i grada Modene i Novog Sada. Tom prilikom, 17. marta 1964. godine, sporazum su parafirali gradonačelnik Modene Mario del Monte i predsednik novosadske Skupštine Zdravko Mutin. Trenutno, dva grada sarađuju u ekonomskoj razmeni i projektima, turizmu, na komunalnoj infrastrukturi, podizanju kapaciteta opštinske organizacije i uprave, oko kulturnih programa i manifestacija, u sportu i humanitarnoj pomoći.
S druge strane, Pismo o namerama o uspostavljanju saradnje između Novog Sada i Klagenfurta, koji su potpisali pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Aleksandar Petrović i gradonačelnik Klagenfurta Kristijan Šajder, iskazuje obostranu nameru da se stvore uslovi za promociju prijateljskih odnosa i aktivnosti između ova dva grada.
- Vlada Republike Srbije dala je saglasnost na uspostavljanje saradnje između Grada Novog Sada i Grada Busana iz Republike Južne Koreje, radi zajedničkog prosperiteta u oblastima privrede, sporta, nauke, obrazovanja, ali i kreativne industrije kako bi se razmenila znanja i iskustva – pojašnjava gradonačelnik, ističući da je Busan drugi po veličini u Južnoj Koreji i najvažnija luka te zemlje, u kom živi više od tri miliona stanovnika.
Kao tradicionalno otvoren grad, čiji su stanovnici pripadnici 26 različitih nacionalnih zajednica, Novi Sad svoj identitet zasniva na bogatstvu različitosti, koje je kamen temeljac njegove istorijske i kulturne baštine. Negujući odnose saradnje ne samo s gradovima u najbližem okruženju, Novi Sad je tokom decenija uspostavio i negovao prijateljske odnose s brojnim gradovima u inostranstvu. S Dortmundom, koji je s 1.145 kilometara vazdušne linije od Novog Sada, mnogo bliži od Čangčuna, ali i oko 450 kilometara dalji od Modene, takođe je uspostavljena saradnja u ekonomiji, zdravstvu, obrazovanju, sportu, turizmu, kulturi, ali i razvoju lokalne samouprave. Pre sedam godina, na 35. godišnjicu bratimljenja, Novi Sad je u Dortmundu dobio svoj „plac“, odnosno trg. Nekoliko godina kasnije u Novom Sadu je otvboren Trg Dortmunda.
Novi Sad ima uspostavljenu „pobratimsku” saradnju sa Modenom, Čangčunom, Dortmundom, Noričem, Iliupolijem, Budvom, Temišvarom, Nižnjim Novgorodom, Pečujem, Gomeljem, Tolukom, Orelom, Ulmom, Krfom, Angjen le Benon, Tavernijem, Sen le La Forem, Kumanovom, Petrogradskim okrugom, Aleksandrijom, Istočnim Sarajevom, Širazom, Tivtom, Alanjom i poslednja tri: Klivlendom, Klagenfurtom i Busanom. Važnost ovakvih sporazuma (budući da se zvanično već godinama ne koristi izraz „pobratimi“) jeste prilika za naš grad da se čuje i zna daleko van granica Srbije, kao i mogućnost da se nešto nauči od mnogo razvijenijih gradova i država.
– Svaki od gradova pobratima ima svoje osobenosti u zavisnosti od podneblja, vere, kulture, istorije, tradicije, a iz svakog crpimo ono što bi moglo da bude interesnatno i korisno Novom Sadu, naročito iz sfere društvenog života koje nisu dostigle viši nivo u našem gradu, a svakako da težimo tome. Ove saradnje su važne pre svega i zbog sopstvene prepoznatljivosti i imidža u svetu, dok i od nas mnogi mogu dosta toga da nauče, prvenstveno u sektoru IT-a, u kom je Novi Sad lider u regionu – dodaje Đurić.
Lea Radlovački