ОВАЈ ЗАЧИН УДВОСТРУЧУЈЕ ШАНСУ ЗА РАК ЖЕЛУЦА, А СВАКИ ДАН ГА ЈЕДЕМО Ево шта кажу лекари
Ново истраживање могло би да вас натера да двапут размислите пре него што посегнете за слаником.
Нутриционисти из Центра за јавно здравље на Бечком универзитету открили су да људи који су додавали со у већину својих оброка имају 41 посто већу вероватноћу да оболе од рака желуца, од оних који су штедљиво користили тај зачин.
Prеthodna истраживања спроведена у Кини, Јапану и Кореји, повезивала су слану исхрану с раком желуца, али ово је једно од првих које је показало везу и међу становницима западних земаља.
"Наше истраживање показује повезаност између учесталости додате соли и рака желуца, и у западним земљама", рекла је главна ауторица Селма Кронстајнер-Гицевиц, нутриционисткиња са Бечког универзитета.
Иако је аустријска студија била само посматрачка, старије студије сугеришу да би вишак соли могао да нагризе заштитни омотач на желуцу, проузрокујући оштећење ткива и доводећи до канцерогених мутација.
Идеално је уносити мање од 1500 мг натријума дневно. Просечном западњачком исхраном уносимо 3500 мг натриумја дневно, а понекад и више.
"Можда се чини безопасно додати мало соли за укус, али стално претеривање с количином соли може бити штетно", написали су истраживачи у закључку.
Истраживачи Универзитета у Бечу испитали су базу података од 471.144 одрасле особе у Уједињеном Краљевству. Откривено је да су у раздобљу од 11 година људи који су конзумирали више соли, имали 41 посто већу вероватноћу да ће развити рак желуца него људи који су је ретко додавали у оброке.
Иначе, конзумација алкохола и пушење значајно придоносе ризику од развоја рака желуца, према истраживањима Америчког друштва за рак. Ако се рано открије, рак желуца има високу стопу преживљавања. Неки рани симптоми укључују надутост, желучане тегобе и сметње у варењу.