МАСОВНИ ПОМОР ПЧЕЛА СЕ НАСТАВЉА У Мостару милиони угинулих јединки; На месту несреће шири се несносан смрад
Пчелари у Мостару суочени су с катастрофом какву не памте.
Масовном помору пчела већ скоро два месеца нема краја, јер индустријски шећер који је просут из вагона теретног воза након железничке несреће која се догодила 10. марта у приградском насељу Опине, на самом улазу у Мостар, и даље стоји на истом месту, пише Аваз.
До сада су, кажу чланови Пчеларског друштва „Вријесак“ Мостар, страдали милиони пчела. На месту несреће, како пише Аваз је несносан смрад који се шири уз сам магистрални пут М-17 и насеље, а гомиле угинулих пчела које се могу лопатом купити. Поразна је чињеница да сваким даном пчеле уместо на испашу долазе на то место у потрази за сладежом и буквално се гуше у том шећеру.
Армен Хрњичић, члан „Вријеска“, био је присиљен своје пчеле да премести на друго место. И други покушавају да спасу шта се спасти може, али, како наглашава, невероватно је то да се догађа права еколошка катастрофа, а да надлежни не реагују. Сви њихови апели, вапаји, молбе нису дали резултате, а инспекције се једна за другом проглашавају ненадлежним.
"Оно је сада легло заразе. Извор болести. Све пчеле у околини ће се заразити. Страхујемо да на овом подручју више неће бити пчела. Зар није срамота, најблаже речено, да скоро два месеца тај шећер стоји на истом месту", каже Хрњичић за Аваз.
Наглашава да су бројна друштва остала без пчела излетница, које, заправо, доносе мед. И, док су бројне угинуле, дотле, каже, има и оних које с тог места успеју да дођу до кошнице, али, уместо меда доносе отров!
Дуготрајне последице
"Сада је то, заправо, отров. Јер на том месту су милиони распаднутих угинулих пчела, а свака киша носи нове проблеме, јер се ту стварају шећерне локве које се мешају с уљем из вагона и другим нечистоћама. Стручњаци кажу да ће ова ситуација оставити дуготрајне последице", додаје он.
О помору пчела било је речи и на последњој седници Градског већа Мостара. Начелница Градског одељења за привреду, комуналне и инспекцијске послове, Амира Трбоња казала је тада да је лично контактирала "Жељезнице ФБиХ", али "да јој је речено како они не могу померати шећер док Управа за индиректно опорезивање не обави свој део посла".
Иначе, Градска инспекција се прогласила ненадлежном, будући да се, како су за Аваз одговорили, ради о пружном појасу који је у надлежности ФБиХ. Стога су контактирали Федералну управу за инспекцијске послове. Није познато јесу ли федерални инспектори извршили надзор. Из мостарске инспекције су казали како им је из "Жељезница ФБиХ" - Пословнице Мостар речено да без налога власника терета, фирме "Аграна Студен Сугар" из Аустрије и царине и упута из "Жељезница" из Сарајева не могу подузимати даље кораке.
Дневник/Телеграф