ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА АБДОМИНАЛНИХ ХИРУРГА УКЦВ Брух и камен у жучи најчешће интервенције ГОДИШЊЕ ОПЕРИШУ ОКО 4.000 ЉУДИ
У Клиници за абдоминалну и ендокрину хирургију Универзитетског клиничког центра Војводине сваке године имају више од 5.000 пацијената, којима ураде око 4.000 интервенција.
Најчешће се раде операције киле, односно бруха, или како хирурзи кажу, херније. Управник Клинике професор др Дејан Иванов каже да су у питању најчешће препонске киле, али их има и на другиом местима или се јављају после неких операција на трбуху.
- Киле су чешће код мушкараца него код жена. Недељно се оперише од 10 до 15 пацијената због киле. Изводе се на елективном програму, односно ретко су то хитни случајеви. Све чешће се ставља протетски материјал, односно уграђују се мрежице и то пратећи све препоруке и стандарде. Уколико дође до компликација, односно укљештења, такви болесници одлазе у Ургентни центар и тамо се збрињавају – каже професор Иванов.
По учесталости следећа је операција камена у жучној кеси, која се ради лапароскопски и којих се уради десетак недељно. Др Иванов каже да се ова операција ради и када се десе компликације, односно када пацијент пожути, када дође до упале панкреаса и камење прође у жучне путеве, када пукне жучна кеса.
- Ова операција се ради лапароскопски и то је златни стандард. УКЦВ је место где се збрињавају операције жучне кесе, али и компликације и то уз помоћ гастроентеролога и интервентних радиолога. Раде се и сви најсложенији и накомпликованији случајеви из области хепатобилијарне регије, односно операције јетре, панкреаса и жучних водова – истакао је др Иванов.
Клиника се бави и ендокрином хирургијом, па тако хируршки збрињавају и обољења штитасте жлезде, надбубрега и панкреаса, код разних ендокриних обољења. Све то се изводи минимално инвазивним приступом, а др Иванов истиче како имају експерте који раде операције уз минималне резове за штитну и параштитну жлезду.
Професор Иванов каже како може да се деси хијатус хернија, односно када желудац пролази у грудни кош, где му није место. Те операције се изводе око два пута недељно, односно од пет до десет пута месечно.
- Операцију надбубрежне жлезде радимо лапароскопски, а радимо и велики број класичних операција на панкреасу – напоменуо је др Иванов.
Према његовим речима, осим у Институту за онкологију Војводине, на овој Клиници се раде операције тумора и то јетре, панкреаса, желуца, дебелог црева, дванаестопалачног црева и жучних путева, уз строго поштовање онколошких принципа. Истиче како и у овој Клиници постоји онколошка комисија.
- Сви компликовани случајеви из општих болница целе Војводине, шаљу се код нас на Клинику, где се мултидисциплинарним приступом успешно решавају као дефинитивни третман – нагласио је др Иванов.
Љ. Петровић