PUNE RUKE POSLA ABDOMINALNIH HIRURGA UKCV Bruh i kamen u žuči najčešće intervencije GODIŠNJE OPERIŠU OKO 4.000 LJUDI
U Klinici za abdominalnu i endokrinu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine svake godine imaju više od 5.000 pacijenata, kojima urade oko 4.000 intervencija.
Najčešće se rade operacije kile, odnosno bruha, ili kako hirurzi kažu, hernije. Upravnik Klinike profesor dr Dejan Ivanov kaže da su u pitanju najčešće preponske kile, ali ih ima i na drugiom mestima ili se javljaju posle nekih operacija na trbuhu.
- Kile su češće kod muškaraca nego kod žena. Nedeljno se operiše od 10 do 15 pacijenata zbog kile. Izvode se na elektivnom programu, odnosno retko su to hitni slučajevi. Sve češće se stavlja protetski materijal, odnosno ugrađuju se mrežice i to prateći sve preporuke i standarde. Ukoliko dođe do komplikacija, odnosno uklještenja, takvi bolesnici odlaze u Urgentni centar i tamo se zbrinjavaju – kaže profesor Ivanov.
Po učestalosti sledeća je operacija kamena u žučnoj kesi, koja se radi laparoskopski i kojih se uradi desetak nedeljno. Dr Ivanov kaže da se ova operacija radi i kada se dese komplikacije, odnosno kada pacijent požuti, kada dođe do upale pankreasa i kamenje prođe u žučne puteve, kada pukne žučna kesa.
- Ova operacija se radi laparoskopski i to je zlatni standard. UKCV je mesto gde se zbrinjavaju operacije žučne kese, ali i komplikacije i to uz pomoć gastroenterologa i interventnih radiologa. Rade se i svi najsloženiji i nakomplikovaniji slučajevi iz oblasti hepatobilijarne regije, odnosno operacije jetre, pankreasa i žučnih vodova – istakao je dr Ivanov.
Klinika se bavi i endokrinom hirurgijom, pa tako hirurški zbrinjavaju i oboljenja štitaste žlezde, nadbubrega i pankreasa, kod raznih endokrinih oboljenja. Sve to se izvodi minimalno invazivnim pristupom, a dr Ivanov ističe kako imaju eksperte koji rade operacije uz minimalne rezove za štitnu i paraštitnu žlezdu.
Profesor Ivanov kaže kako može da se desi hijatus hernija, odnosno kada želudac prolazi u grudni koš, gde mu nije mesto. Te operacije se izvode oko dva puta nedeljno, odnosno od pet do deset puta mesečno.
- Operaciju nadbubrežne žlezde radimo laparoskopski, a radimo i veliki broj klasičnih operacija na pankreasu – napomenuo je dr Ivanov.
Prema njegovim rečima, osim u Institutu za onkologiju Vojvodine, na ovoj Klinici se rade operacije tumora i to jetre, pankreasa, želuca, debelog creva, dvanaestopalačnog creva i žučnih puteva, uz strogo poštovanje onkoloških principa. Ističe kako i u ovoj Klinici postoji onkološka komisija.
- Svi komplikovani slučajevi iz opštih bolnica cele Vojvodine, šalju se kod nas na Kliniku, gde se multidisciplinarnim pristupom uspešno rešavaju kao definitivni tretman – naglasio je dr Ivanov.
LJ. Petrović