НАСТАВЉА СЕ РАСТ АКТИВНОСТИ СРПСКОГ ИТ СЕКТОРА Извоз за два месеца колико за целу 2015.
Снажан раст активности у српском ИТ сектору наставио се под утицајем растуће стартап сцене, која привлачи домаће и стране инвестиције, препознатљивости овдашњих ИТ компанија, као квалитетних пружалаца услуга за међународно тржиште с, реално, још увек веома конкурентном ценом компетентне радне снаге.
Када се томе дода снажна подршка Владе Србије, улагања у истраживање и развој те континуирана дигитална трансформација у разли- читим економским секторима, све то несумњиво представљају чврст темељ за даљи раст.
Како се процењује у ПКС, управо такав приступ умногоме је утицао на то да се не осете значајније последице глобалне економске кризе, где се управо ИТ сектор суочио са изазовима оптимизације радне снаге. Наиме, у периоду за време и одмах после пандемије, светске ИТ компаније су запошљавале енормним темпом, да би потом дошло до глобалних поремећаја, који су утицали и на ИКТ сектор, те је код највећих технолошких компанија током 2023. било масовних отпуштања радника.
Срећом, према последњим званичним подацима, то се само у мањој мери прелило и у Србију, и то углавном у аутсорсинг центрима страних компанија. О томе сведочи и чињеница да, иако је према подацима „Послови Инфостуд“, ИТ сектор реално забележио највећи пад броја огласа за посао у Србији у 2023, дакле за чак 50 посто у односу на годину пре – што може упућивати на одређено засићење тржишта - чињеница је да је најзначајнији допринос расту запослености у Србији у прошлој години, у односу на 2022, дао управо раст запослености у ИКТ сектору, где је број радника повећан за чак 13,8 процената. При томе је и даље запослење у овој области перспективно и високо плаћено. Уосталом, приходи српског ИТ сектора настављају да расту : према актуелном извештају Народне банке Србије, ИКТ сектор је само за прва два месеца 2024. извезао производа и услуга за 609 милиона евра, што је повећање од 22 одсто у односу на исти период лане. Поређења ради, укупан износ извоза ИКТ услуга за целу 2015. годину био је на нивоу 611 милиона евра.
М. С.