У ГОСПОЂИНЦИМА ОБЕЛЕЖЕН ДАН ЗАШТИТЕ ПРИРОДЕ СРБИЈЕ Оформљен и Покрет "Еко патрола"
Дан заштите природе Србије обележен је у Госпођинцима, на обали Јегричке, где су ученици нижих разреда основне школе учествовали у различитим активностима усмереним ка заштити животне средине.
Туристичка организација општине Жабаљ организовала је догађај са мноштвом едукативних игара и експеримената, а обезбедили су и дипломе и поклоне за сву децу.
Председник општине Жабаљ Урош Радановић говорио је о важности очувања животне средине, што је један од приоритета ове општине.
"Локална самоуправа континуирано улаже средства у подизање еколошке свести, а у протеклом периоду организовали смо низ еколошких акција, попут уклањања дивљих депонија. Такође, имамо циљ да до 2030. постанемо еколошка општина, а с обзиром на то немамо тешких индустријских загађивача, сматрам да ћемо у томе успети", казао је Радановић и поручио суграђанима да отпад одлажу на местима прописаним за то.
Представница ТО општине Жабаљ Љиљана Петровић позвала је суграђане да се придруже новооснованом покрету.
"Општина Жабаљ и ТО општине Жабаљ оформиле су и Покрет Еко патрола, са циљем очувања природе, те се надамо да ће се грађани одазвати и придружити акцијама које ћемо организовати убудуће, како бисмо сачували и неговали природно окружење у којем живимо", истакла је Петровићева.
Децу су дочекали и Извиђачи Темерин, који су их упознали са основама сналажења у природи, а да се притом та природа сачува. Након тога, учествовали су у разним играма, које помажу у координацији и равнотежи.
"Радимо са децом и младима узраста од 7 до 20 година, а у Госпођинцима смо окупили полетарце који припадају групи од 7 до 12 година. Представили смо им како живимо као извиђачи у природи и шта то они могу да савладају као најмлађи чланови. Фокусирали смо се на игре за које им је потребна концентрација и брзина покрета, потрудили смо се да се друже, да им буде лепо у природи и да забораве на телефоне и компјутере", објаснила је представница извиђача Силвиа Пап.
Такође, професорица биологије приказала је малишанима неколико експеримената, који доказују како биљке упијају све што је у њиховој околини, као и да су оне живе и да дишу, како би били свесни колико морају да брину о животној средини, како биљке не би усвојиле штетне продукте човекове делатности.
Схватили су и важност постојања биљака за човека, те су поручили да ће у будућности да брину о природи која их окружује и која им даје кисеоник.
М. Рашић