ИГОР ЈУРИЋ: Данка је херој, њена жртва мора бити велики наук за све
Мајор полиције Бојана Отовић Пјановић и директор Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић оценили су вечерас да је мала Данка Илић херој чији случај ће помоћи да се унапреди потрага за несталом децом.
"Малу Данку ћемо памтити као колективну трагедију која ће бити порука за сваког појединца да не окреће главу на неуобичајене ствари. Данка ће нам бити светла тачка у освешћивању и исправљану свих пропуста које смо можда имали током ових 10 дана", рекла је Отовић Пјановић гостујући на РТС. Јурић је нагласио да Данкина жртва мора бити велики наук за све и нагласио да ће помоћи да се унапреди потрага за несталом децом у Србији. Мајор је оценила да је убиство Данке Илић био несрећан случај, и нагласила да је о том монструозном зликовачком потезу сувишно причати док се не пронађе тело.
"И даље се тражи тело, видећемо у каквом је стању", рекла је Отовић Пјановић која је изјавила саучешће породици убијене девојчице. Нагласила је да је током истраге више пута рађена реконструкција догађаја, да су улазили у 200 кућа, причали са 200 породица, да је 15 особа било подвргнуто полиграфу а да је већу реакцију показао сувозач. Оценила је да су људи разумели како да се понашају - да су разумели систем "Пронађи ме" и захвалила колегама у региону на сарадњи, на ту тему Јурић је додао да ћемо као земља са платформом имати проблем још годину, две.
"Морамо да едукујемо грађане како да реагују, како да помогну истрази, шта су валидне информације, јер је ово сада период транзиције", казао је он и додао да су разговарали и са Вајбером о потписивању уговора и пре него што се догодила несрећа у Бањском Пољу. Рекао је да сматра да је снимак из Беча био добронамеран, и подсетио да су и они као породица пролазили кроз сличне приче да је Тијана виђена у Бањалуци, па у Алжиру.
"То је ваљда неминовно, има их добронамерних и злонаменрих и то је био случај у Тијанином случају, неки су тражили и откуп од 5.000 евра. У нашем случају било је и много видовњака, сигруан сам да су се јављали и Илићима", казао је он. Јурић је навео да после петог дана, гледајући и на сопствено искуство и дурге случајеве у иностранству, није био оптимиста. Додао је да се надао након снимка из Беча да ће се десити чудо, иако је сумњао да ће епилог бити тамо где се све и догодило. "Многе дезинформације су указивале да је и блиска породица била уључена, то је наук више за нас да морамо чекати званичне информације, да слушамо институцију МУП-а да се огласи па онда да дамо свој суд", рекао је Јурић. Психолог Бранислава Стевић оценила је да може да се каже да је реч о колективној трагедији. Додала је да је у случају убиства мале Данке постојао је недостатак емпатије, и да је тај профил личности нешто што тек треба да се испита и провери.
"Поражавајуће је када се деси несрећа да људи не реагују, трагично је да имамо у друштву мањак реакција - људских, хуманих", рекла је она и додала да смо овде имали практичан пример где је све изостало од разумевања до емпатије. Ово је изузетно тежак дан и за све људе који се баве менталним здрављем, рекла је психолог и оценила да су сензационалистицке вести нарушавале психолошку равнотежу људи који су пратили вести. "Имамо пораз на људском нивоу, време је да се променимо, да информисање буде проверено и потпуно другације", казала је она и нагласила да новинари морају поштовати етички кодекс и основе општег људског понашања. На питање да ли су медији и јавност положили тест, каже да није била присутна довљна мера пристојности. "Институције су квалитетно реаговале, а у медијима смо имали поражавајући огроман број непроверених вести, 'ексклузивних' и погрешних итерпретација што је све утицало на конфузију, да грађни буду информисани. Све то може изазвати буру у јавности. Изношењем неважних детаља, када неки људи осећају беспомоћност, бес, тугу и очај може појединца увести у стање конфузије", казала је Стевић.