НА БЕОГРАДСКОМ АЕРОДРОМУ ОТВОРЕНА ПОСТАВКА ПОСВЕЋЕНА ОРЛОВИМА КРСТАШИМА Донација за бољи живот птица и природе
Кампања "Заједно за птице", коју је покренуло Друштво за заштиту проучавања птица Србије, почела је на Аеродрому Никола Тесла отварањем поставке посвећене орловима крсташима, критично угроженој врсти која краси и грб Републике Србије.
Кампања је покренута са циљем да сакупе новац за наставак својих програмских активности: за рад на заштити орлова крсташа и других угрожених врста птица, за акције пописивања и проучавања као и за бројне делатности популаризације посматрања птица.
Прошле године су у кампањи “За наше крсташе”, помоћу донатора, сакупљена средства којима су орнитолози DZPPS-a могли да обилазе осам парова крсташа током гнездеће сезоне, а млади крсташ Јоца добио је сателитски одашиљач како би био лакше праћен и проучаван.
- Опстанак ове критично угрожене врсте и даље није известан: током марта у Бачкој је отрована млада јединка, а забележен је и стравичан помор птица у близини Кикинде, највероватније отрованих, недалеко од места гнежђења једног пара крсташа. Ово су само неки од примера који показују са каквим се опасностима срећу птице и читав живи свет – рекли су у DZPPS.
Подршку кампањи је како су појаснили у DZPPS прво пружила управа Аеродрома „Никола Тесла“ на којем је кампања почела отварањем специјалне поставке са скулптуром орла крсташа у природној величини и позивом посетиоцима да донирају.
-Чињеница да се орао крсташ налази на рубу изумирања, са свега осам преосталих парова, представља алармантан сигнал за све нас и стога смо одлучили да се активно укључимо у кампању Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. Ова поставка посвећена орлу крсташу на Аеродрому “Никола Тесла” представља више од обичне изложбе - изјавила је Сенка Јеленковић, извршна директорка за администрацију компаније Белграде Аирпорт.
Милан Ружић, орнитолог и извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије је казао да је новац потребан за свако бројање птица, за сваки излазак на терен да би се истражило тровање или да би се спречио криволов.
- Друштво је направило бесплатну апликацију за распознавање птица, објавило прву систематичну књигу о њиховом распознавању, организовали смо на десетине излета са посматрањем птица, широм Србије. И за то је такође неопходан новац. А, птице су наше заједничко добро које морамо сачувати и пренети будућим генерацијама. Не смемо им оставити свет без птичје песме. Зато позивамо људе да донирају, то је донације за бољи живот птица и природе – рекао Ружић.
С. А. И.