У ПАРКУ ПРИРОДЕ „БЕГЕЧКА ЈАМА” ВИШЕ ОД 150 ВОЛОНТЕРА ПОКУПИЛО ЗАОСТАЛО СМЕЋЕ И ГРАНЕ Важно је да чувамо и пазимо оно што смо од предака наследили
Волонтерска акција чишћења Парка природе „Бегечка јама” окупила је велики број волонтера, а како и не би када је то заштићено подручје једно од препознатљивих симбола пре свега Бегеча, а онда и Новог Сада.
Акцију је организовао Град Нови Сад у партнерству са иницијаторима из компаније „Аптив Mobility Сервицес д.о.о.” Нови Сад и Удружења „Архус центар” Нови Сад, а поводом обележавању Светског дана вода. Тим поводом градоначелник Милан Ђурић је поручио да заједно желе да пошаљу поруку о томе колико је важно да чувамо и пазимо оно што смо добили од наших предака и оставимо у аманет будућим генерацијама, што можемо постићи једино заштитом животне средине.
– У августу смо са данашњом председницом Скупштине Републике Србије Аном Брнабић обишли „Бегечку јаму” и на лицу места увидели какве су последице овде остале након летњих суперћелијских олуја. Тада смо обавештени да је страдало око 200 хектара под засадом тополе, а данас смо ту да очистимо остатак грана и покупимо смеће разбацано по парку природе. Што се тиче грања, радници ЈКП „Градско зеленило” су ту да тај зелени отпад однесу у компостилиште на даљу прераду, а ђубре ће покупити ЈКП „Чистоћа”. Важно нам је да покажемо да имамо заштићено подручје које је око 30 минута удаљено од Новог Сада, а у ком људи могу да прошетају, пецају и одмарају – рекао је Ђурић, додавши да је то наставак акције чишћења парковских површина, делова града, као и дивљих депонија, коју је Град започео пре месец дана.
Директор „Воде Војводине” Срђан Кружевић истакао је да се значај оваквих акција огледа у буђењу свести свих оних који долазе у природу и остављају смеће за собом, које је јуче чистило више од 150 волонтера.
– Покушавамо људе више да приближимо води, реци, односно природи, јер им то пружа могућност за одмор и релаксацију, а уједно и да се упознају са 125 биљних врста, 150 врста птица, 14 врста риба или уоче неког од 11 врста гмизаваца. То је важно да заштитимо и очувамо – казао је Кружевић.
Он каже да од 2022. године управљају тим заштићеним подручјем, а да су за непуне две године уложили 26.700.000 динара. Такође, Кружевић јеистакао да је људима иначе интересантан сам ниво воде, али и муља у „Бегечкој јами”, те и да су то ствари које захтевају озбиљне научне студије о томе на који начин се то може најбезболније урадити, а да се не наруши природни баланс заштићеног подручја. Ниво воде у Јами варира, јер зависи од нивоа Дунава. Тренутно се ради на пројектовању нове црпне станице која ће из Дунава успети да усиса довољну количину воде, која ће одржавати једнак ниво воде. Мора се, каже, очистити и каналска мрежа која се слива у Бегечку јаму, јер пољопривредници неретко своје цистерне, из којих су прскали њиве, перу у каналској мрежи. Та вода стиже баш у заштићено подручје, те је и апеловао на њих да то више не чине.
У акцији чишћења су, поред организатора, учествовали и чланови МЗ „Бегеч”, запослени у Градској управи за заштиту животне средине, ЈВП „Воде Војводине”, ЈВП „Војводина шуме”, Покрајинском заводу за заштиту природе, ЈКП „Чистоћа” и „Градско зеленило”, као и тим „Зелене столице”.
И. Бакмаз
Фото: В. Фифа