ЕКСПЛОЗИЈА ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА На подручју Унско-санског кантона
БИХАЋ: Вршњачко насиље на подручју Унско-санског кантона (УСК) у значајном је порасту, што је проблематика којом се на последњој седници бавила и кантонална влада.
Према подацима из полиције, протеклу календарску годину карактерише повећање укупног броја случајева вршњачког насиља, броја починилаца и броја жртава, пишу бањалучке Независне новине.
"Организационе јединице управе полиције у 2023. години евидентирале су укупно 97 случаја вршњачког насиља, што је за 52 случаја више у односу на 2022. годину. Укупно је евидентирано 118 починилаца вршњачког насиља, што је опет више за 62 у односу на prеthodnu годину и 85 жртава вршњачког насиља, што је више за 45. Све су ово подаци који забрињавају и мора им се посветити одговарајућа пажња", истакао је Аднан Хабибија, министар унутрашњих послова у Влади УСК.
Полиција се углавном сусреће с последицама ове негативне друштвене појаве када она поприми теже облике, а претпоставља се да велики број случајева уопште не буде пријављен.
"Морамо охрабривати жртве да пријаве насиље, без обзира на то о каквом насиљу се ради и ко су његови починиоци. Једино тако можемо ефикасније деловати на сузбијању и превенцији ове појаве", навео је Хабибија.
Из полиције кажу да је карактеристично да је у последње време, осим физичког, све израженији облик насиља путем интернета и мобилних телефона. Такође, забрињавајућа околност је што се велики број таквих случајева догађа у просторима школа.
"У протеклом периоду посветили смо велику пажњу едукацији полицијских службеника о начинима превенције и борбе против вршњачког насиља, а појачали смо и присуство полицијских службеника у кругу образовних установа", наводе из полиције.
Према речима психолога Едина Бишчевића, вршњачко насиље има различите корене и узроке у друштву.
"Корене пре свега треба тражити у породици, јер се обично тамо где су деца изложена насиљу у породицама регрутирају будући насилници. Такође, ту је и моменат социјалних мрежа, где је насиље присутно у великој мери, а деца и млади потом преузимају такве обрасце понашања као пожељне", каже Бишчевић.