heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ево када могу да се очекују ПРОМЕНЕ У ОБРАЗОВАЊУ и шта ће систем убудуће КАЖЊАВАТИ- Дина Вучинић: Борба против вршњачког насиља спроводи се више од 10 година у новосадским школама

09.02.2024. 22:00 08:28
Пише:
Фото: Dnevnik.rs/Screenshot RTV1/Ilustracija

Први пут у српском образовању, ученик ће моћи да буде суспендован из школе на пет дана, владање ће се оцењивати од другог разреда, а угрожавање безбедности најстроже кажњавати. Разредне старешине добијају додатну повишицу, али и одговорнију улогу која подразумева озбиљније праћење рада и понашања својих ученика, и прављење такозваних ђачких досијеа.

Како ће све то у пракси функционисати? А како побољшати комуникацију са родитељима који су често проблем, јер не признају постојање проблема? Која се карика до сада показала као најслабија у ланцу борбе за нулту толеранцију насиља у школама и шта даље? На ова питања у емисији „Сигнали“ на Радио- телевизији Војводине одговорали су: Снежана Вуковић, шефица Одсека за људска и мањинска права у образовању у Министарству просвете,Дина Вучинић, чланица Градског већа Новог Сада за образовање Игор Милићевић, директор Основне школе „Никола Тесла“, и Душан Вуковић, психолог.

Према речима Снежане Вуковић, шефице Одсека за људска и мањинска права у образовању у Министарству просвете на променама у васпитном и образовном систему се ради већ две године и ускоро се очекује Павилник за поступање у кризним ситуацијама.

Уз одговарајућу казну, веома је важан и превентивни рад са ђацима како би децу научили о томе шта је одговорност, рекла је Вуковићева демантујући да постоје такозвани досијеи за ђаке као то поједини медији наводе.

Додала је да једна мера , каква год она била , не може да промени ситуацију и да се на њој темеље промене у образовном систему, али она може да буде " окидач" за друге.

У том контексту очекује се нови правилник о друштвено корисном хуманитарном раду чијом применом би се код деце стварале вредности и емпатија, вештине и пожељни обрасци понашања.

То је врло користан алат и многе школе га већ примењују, рекла је за РТВ Вуковић.

Директор ОШ "Никола Тесла " у Новом Саду Игор Милићевић је рекао да је улога наставника и разредног старешине веома важна и на њима ја да уз родитеље код деце развијају осећај за учење, толеранцију, различитост и стрпљење.

Чекамо додатне правилнике и приручнике да их имплементирамо у васпитно образовни процес али старешина, предметни наставник или родитељ мора да пријави промене у понашању стручним сарадницима, педагогу и психологу, јер много фактора утиче на дечје сазревање и понашање, рекао је.

Према његовим речима, нису сви родитељи исти и док неки имају поверења у школски systеm има и оних који никако "не дају "на своје дете шта год оно у школи или око ње, учинило.

Дисфункционалне породице дају лошије резултате у васпитању деце и често своје неуспехе приписују школи и наставницима, пребацујући тако одговорност са себе, поручио је.

Чланица градског већа Новог Сада за образовање Дина Вучинић је рекла да се борба против школског и вршњачког насиља у граду спроводи већ више од 10 година и да у тој борби сви треба да дају максимум.

Родитељи су најслабија карика и поједини уопште не желе да сарађују са институцијама, кажа Вучинић уз напомену да је превентиве најважнија и да Координационо тело свакодневно комуницира не би ли се спречиле немиле ситуације, те да свих 55 школа у Новом Саду има одговарајуће кадровске капацитете за васпитно образовни рад.

Додала је да смо до сада децу учили углавном шта суи м права док се о њиховим обавезама мало говорило.

Морамо популарисати друге обрасце понашања и добро размислити када је реч о премештању деце из школе у школу. Тако се проблем не решава закључила је Вучинић.

Психолог Душан Вуковић сматра да немамо довољно психолога и педагога чија улога је јако важна у образовно васпитном процесу.

Све више је поремећаја понашања код школске деце те деца па и родитељи углавном реактивно реагују, тј. после неког инцидента,

Додао је да родитељи често узимају ствар у своје руке, што није добро, па зато треба што пре вратити ауторитет школе и просветних институција.

РТВ

Пише:
Пошаљите коментар
ДОДЕЉЕНЕ СВЕТОСАВСКЕ ПОВЕЉЕ НАЈБОЉИМ УЧЕНИЦИМА ОПШТИНЕ БЕОЧИН Признања за заслужне

ДОДЕЉЕНЕ СВЕТОСАВСКЕ ПОВЕЉЕ НАЈБОЉИМ УЧЕНИЦИМА ОПШТИНЕ БЕОЧИН Признања за заслужне

27.01.2024. 21:29 21:33