МЕЂУНАРОДНА ИЗЛОЖБА ТРОПСКИХ ЛЕПОТИЦА У АУСТРИЈИ Најлепше орхидеје света у Бечу
Марија Терезија, Јохан Штраус, бечки валцер, Моцарт кугле, Пратер само су неке од асоцијација на главни град Аустрије, али, многи не знају да је Беч већ деценијама домаћин хиљадама орхидеја које пристижу са свих страна света.
Стакленици Ботаничих башта у бечком кварту Хирштетен сваке две године на неколико дана претварају се у празник за очи којем је, кад га једном видите, тешко одолети. Ове године можемо да уживамо у тропским лепотицама изблиза на Међународној изложби орхидеја у Бечу од 21. до 25. фебруара. Целодневна улазница је 8 евра, за групне посете 6 евра, а деца млађа од 14 година не плаћају улаз.
Већ самим уласком у стакленике који су у време изложбених дана специјално дизајнирани за боравак орхидеја и других егзотичних цветница, имате утисак као да сте закорачили у један паралелни свет лепоте и изобиља. Бићете изненађени шта све природа може да створи – од минијатурних орхидеја - толумнија, чији су цветићи величине нокта, до огромних ванди које расту без подлоге и са дугим корењем и цветним дршкама прелазе величину одраслог човека. Са једне стране видећете безброј боја, варијетета и цветова орхидеја које се продају, а са друге стране специјално уређене тематске мини вртове у којима су у фокусу орхидеје. На изложби ће вас одушевити палета боја, мириса и облика орхидеја које долазе из Азије, Јужне Америке и Аустралије. Већина излагача има своје штандове и учествује у припреми креативно дизајнираних површина са орхидејама. Егзотичне цветнице тако висе са лијана, провирују из камења са маховином, импровизованих стабала дрвећа, грмља па чак и водених површина стварајући привид природног окружења аутентичног изгледа.
Председник Друштва љубитеља орхидеја из Беча, Манфред Спексмајер, открива у разговору за Дневник како је све почело: „Друштво љубитеља орхидеја у Аустрији постоји већ 75 година. У то послератно време узгој орхидеја био је доступан само малој, елитној групи људи. Половином XX века орхидеје су биле врло скупе, а куповина је била могућа само на изложбама или код ретких добављача. Страствени колекционари, тада богатији професори, лекари и биолози пожелели су у једном тренутку да љубав према овом егзотичном цвећу прошире. Тако је 1949. основано Аустријско друштво, чију баштину од 2006. наставља Бечко друштво љубитеља орхидеја (Wiener Orchideengesellschaft). Данас, за разлику од прошлости, сваки љубитељ орхидеја који пожели, може постати члан Бечког друштва. Уз годишњу чланарину, постоје погодности попут бесплатних улаза на изложбе које организујемо и слично”.
Спексмајер појашњава како се чланови Друштва редовно окупљају, организују тематска дружења са колекционарима, праве презентације о путовањима у тропске пределе, представљају нове хибриде и врсте. Неколико пута годишње организују у посете расадницима орхидеја широм Европе. Посебно издваја одлазак у ботаничку башту при Универзитету Мендел у чешком граду Брно, где се у четири стакленика узгаја око 4.000 врста орхидеја пореклом из Централне и Јужне Америке, југоисточне Азије, Африке, Аустралије и Нове Гвинеје.
Ипак, као главну активност Друштва, Манфред Спексмајер издваја организацију међународне изложбе сваке две године: „Изложбе орхидеја, са продајним карактером, постоје одавно, још од седамдесетих година XX века. Први пут у Ботаничким баштама организују се од осамдесетих година. Правимо их бијенално, (с изузетком 2023. због пандемије када изложбе није било 2022) јер има веома много посла око организације. Потребно је позвати велики број излагача из иностранства, и то не само из Европе већ они долазе и из Азије и Јужне Америке. Такође, будући да у стакленицима имамо идеалне услове наше изложбе орхидеја трају пет дана, а у просеку друге изложбе су дупло краће због самих биљака, односно услова које траже“.
Посетиоци изложбе могу да виде на хиљаде орхидеја, али и других врста егзотичних биљака. Може се чак купити и накит који је инспирисан орхидејама. Prеthodnе године једна од најскупљих орхидеја која је коштала 250 евра била је папхиопедилум са Тајвана.
После паузе, у Беч поново долазе излагачи и продавци из свих крајева света, појашњава Спексмајер: „Изложба ће ове године бити постављена поново у два стакленика Ботаничких башта на преко 2.000 метара квадратних. Осим неколико великих изложбених декоративних штандова, биће присутно и 35 расадника и узгајивача који ће продавати своје орхидеје. Један број њих нуди и бромелије, тиландсије, хоје, сукуленте и биљке месождерке. Како нам излагачи долазе из далеког Перуа, Еквадора, Бразила, Малезије, Тајвана, Немачке, Италије, Мађарске и Аустрије, понуда егзотичних биљака је заиста невероватна. Орхидеје које се налазе на изложбеним штандовима оцењује стручни жири, а биљке које су најлепших карактеристика добијају златну, сребрну и бронзану повељу. Посетиоци могу да набаве и све што је потребно за квалитетан узгој орхидеја: различите супстрате, саксије и корпе за садњу, коре за монтирање, сфагнум маховину, обележиваче и различите врсте прихране. Која ће ове године бити најскупља орхидеја зависи од тога шта ће узгајивачи донети. Али, увек може да се пронађе по неколико раритетних примерака који коштају чак и до 500 евра.“
Председник бечког Друштва љубитеља орхидеја издваја две ствари по чему се ова изложба разликује од сличних: „Посебност је величина изложбеног простора (2.000 м2) – два стакленика тако да су све биљке обасјане природном светлошћу до сумрака. Дакле, боје цветова су природне . То нам је веома важно због фотографисања биљака јер су такве фотографије реалне и најлепше. Ми не користимо вештачка светла како бисмо побољшали боје цветова и листова орхидеја. Због величине простора и трајања изложбе (пет дана) увек има довољно места за посетиоце, тако да никад нема превелике гужве и они који дођу на изложбу заиста могу да уживају.”
текст и фото: Дејан Пралица