ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ У 71. ГОДИНИ Хоће ли је на крају у Британији ИКО ДОЧЕКАТИ
Истраживање које се бави дуговечношћу нације као и опадајућим наталитетом показује да ће старосно доба за пензију ускоро морати да порасте на 71. годину живота у Великој Британији, преноси Гардијан.
Тренутна старосно доба за пензију у Великој Британији је 66 година и очекује се да ће порасти на 67 у периоду између 2026. и 2028. године
Међутим, истраживања показују да ово неће бити довољно, те да ће особе рођене после априла 1970. године морати да раде до своје 71. године пре него што стекну право на пензију.
Истраживање показује да велики проценат радника није у могућности да ради услед болести и стања која могу да се превенирају, односно, спрече. У Енглеској и Велсу, само 50 одсто одраслих до седамдесет година старости је способно за рад. Мањак радне снаге и велики део популације који је економски неактиван, смањују фонд којим се плаћују пензије.
Лес Мејхју, аутор извештаја "Старосно доба за пензију и демографске промене" (Стате Пенсион Аге анд Демограпхиц Change) наводи да ће се старосно доба морати да се подигне на 71 годину, у покушају да се одржи статус кво броја радника према броју пензионера.
Фокус треба да је на здравственој превенцији
Према Канцеларији за буџетску одговорност (Office фор Будгет Responsibility), бенефити за пензионере ће владу Велике Британије коштати 136 милијарди фунти у периоду 2023-24, од чега ће 124 милијарди фунти бити потрошено на пензије.
Ендру Скот, економиста и аутор књиге "Стогодишњи живот" наводи да фокус треба да се усмери на превенцију болести и општег лошег здравља, не само у старијем добу него током целог живота радника.
Такође мисли да је повећање старосног доба за пензију лоша политика, као и лош начин да се повећа продуктивност људи.
Државни портпарол наводи да ће се држава постарати да пензије остану одржива и фер база прихода будућих генерација. Такође наводи да је држава посветила 70 милиона фунти подршке радницима преко 50 година старости у циљу побољшања стручности и запошљавања, што је довело до запошљавања 54.000 радника.
Ковид је крив
План "Повратак на посао" (Бацк то Work план) коштао је државу 2.5 милијарде фунти и намењен је подршци радницима да остану физички спремни и пронађу посао. Додатних 14.1 милиона фунти је одвојено на здравствене услуге које ће помоћи људима да живе дуже и здравије животе.
Пад наталитета, лоше здравље популације, посебно у постпандемијском свету, су фактори који драматично утичу на повећање старосне доби за пензију не само у Уједињеном Краљевству него и широм света.
Дневник, Телеграф