ДНЕВНИК САЗНАЈЕ: НЕСТАШИЦА ЛЕКА ЗА ШТИТАСТУ ЖЛЕЗДУ Ево где можете да ДОБИЈЕТЕ НЕКЕ ОД ДОЗА
- Само да кажем да тренутно нема лека еутирокс у Србији, рекла нам је Мирјана Радованов, апотекарка из једне приватне апотеке у Новом Саду. – Сваких неколико месеци понестане нам овог лека, а апотекари не добију обавештење о томе зашто влада несташица.
Трагом ове информације звали смо апотеке у већим градовима Србије и питали да ли овог лека за штитасту жлезду има на њиховим рафовима.
Већина апотека у Новом Саду одговорила је одрично, али и поручила да ни његове замене, лека летрокс, такође нема. Ни друге замене – тиворала, уопште нема у српским апотекама, иако га производи домаћа “Галеника”. Сви ови лекови набављају се искључиво на рецепт.
Еутирокс се продаје у различитим дозама – од 25µцг до 150 µцг, које пацијенти добијају у зависности од тога колико им је умањена функција штитасте жлезе, а што је спорији рад ове жлезде, то је потребнија већа доза. Потребна дневна доза овог лека је од 150 микрограма, а узимају се две таблете ођедном.
Пацијенти, нарочито они старији, кажу апотекари, воле да узимају лек који им доктори најчешће преписују, и не воле да узимају замене, чак и кад их има.
- Највише сумњају у то да ли је лек једнако квалитетан, иако замене имају потпуно исте састојке – каже апотекарка Весна Милић. – Проблем је и у боји и облику таблете, јер често препознају лекове баш по томе па, ако им понудите замену која има другу боју или облик, неће знати да је препознају. Већина пацијената пије више лекова и држи их у кутијама с распоредом узимања, зато им је важно да на први поглед знају који је који лек. Једно време сви су производили лекове у облику малих, белих, округлих таблета, док нису добили извештаје од лекара из Хитне помоћи да пацијенти не знају називе лекова, али знају боју и облик и да сада не могу да се снађу кад су сви исти.
- Већина је почела да производи лекове других боја – розе, наранџасте, плаве, и облика – четвртасте, дугуљасте, с урезима за ломљење на делове. Пацијентима је сада много лакше – каже Милић.
У међувремену, сазнали смо да еутирокса има у Београду, али не у свим апотекама, и не у истим дозама.
Према подацима Bbsoft који има претраживач за лекове по апотекама, овог лека има у апотекама “Иванчић” у Београду и Параћину.
Тако таблета еутироксу дози 50X150µcg, 50X125µcg и 50X100µcg нема нигде у Србији. Истог лека у дози од 50X75µcg има у апотекама “Иванчић” само у Београду, од 25мцг у истом ланцу апотека у Београду и Параћину, у истим местима има овог лека у дози од 50X50µcg.
Србија је земља у којој једна десетина становника има проблем с радом штитасте жлезде. Свака друга жена у Србији има проблема са штитастом жлездом: најчешћи је Хашимото тиреоидитис, односно повећана антитела штитасте жлезде, а на другом месту по бројности су хипертиреоза и хипотиреоза. За ова два последња обољења прописује се баш еутирокс.
Хипотиреозу називају и „тиха“ болест, јер симптоми могу бити благи, тако да нико не примећује да нешто није у реду с организмом. У зависности од тога које је обољење у питању, симптоми могу бити благи, као што је нервоза, лупање срца, успорен метаболизам и повећање телесне тежине, перутање коже, стањивање и губитак косе на појединим местима, али и конфузија и ментални поремећаји, отежано дисање, срчани проблеми, флуктуација телесне температуре, па чак може довести и до смрти.
И. Радоичић