АКО НЕ ТРОШИТЕ СТРУЈУ ЕПС ЋЕ ВАМ ЈЕ ИПАК НАПЛАТИТИ Ево шта се обрачунава; На годишњем нивоу уопште није мало
Ако не потрошите ниједан киловат струје за месец дана то ће вас на крају коштати око 1700 динара месечно или нешто више од 20 000 динара годишње.
И то нема никакве везе са чињеницом да електронски систем ЕПС није радио више од месец дана, а многи су пријављивали и да нису могли да плате утрошену струју јер им просто нису стизали ни папирни рачуни.
У међувремену стигао је још један талас негодовања грађана на неочекиване износе рачуна за утрошену струју, пише Kurir.rs
Шта се тачно догодило и да ли грађани коначно могу да одахну јер је електронски систем поново у функцији? На ова питања одговорио је Дејан Гавриловић чије удружење Ефектива свакодневно прати ситуацију у Србији.
- Ми смо у тим ситуацијама деценијама уназад. Дошли смо до тога најпре зато што се ми као потрошачи не бунимо и не интересујемо за такве ствари. Конкретан разлог код овог рачуна, је та обрачунска снага. Само бих напоменуо да је ово рачун који се односи на струју која се испоручује неком привреднику. Пише горе на рачуну широка потрошња. Када су у питању потрошачи, грађани и домаћинства, тај рачун буде нешто мањи. Он буде око 1.000 динара. Али опет морате да платите иако нисте ништа потрошили. Свако од нас, мислим да је имао прилике да погледа рачун и да види тамо 10 до 15 некаквих ставки. Више од две трећине грађана не разумеју шта то значи. Иако закон каже да рачуни треба да буду јасни, да потрошач може да прати своју потрошњу, да зна шта плаћа, да плати оно што је потрошио. Управо због тих измишљених тарифа ћемо можда већ колико сутра објавити поређење рачуна за струју у Србији и струју у Хрватској, Босни и Црној Гори. Грађани ће видети колика је заправо та разлика и шта значи имати јасан рачун и шта значи плаћати некакве небулозе - рекао је Гавриловић и додао:
- Овде највећи проблем прави та обрачунска снага. Дакле, када укуцате на интернету у нади да сазнате шта је та обрачунска снага, сигуран сам да 99% грађана неће схватити. Искрено, ја сам неколико пута читао, нисам сигуран да сам до краја схватио. То је нешто што представља фактички резервисану снагу сваком домаћинству. Значи, ЕПС нам је обезбедио одређену снагу. Е сад, да ли смо ми повукли ту снагу или нисмо, то је нека друга ствар. Ја сам то схватио као кад уђем у пекару, купим рецимо два хлеба, тамо стоји цена 50 динара, ја дам 100 динара. Он каже е, али даћеш ми још 20 преко тога јер сам ја умесио 100 хлебова, па ако неки случајно још не продам, ја узимам од ових који купују да би надокнадио то што не продам. Или уложио сам ту снагу у мешање хлеба. То је та нека логика да плаћамо нешто што заправо не користимо. ЕПС и сваки трговац или пружалац услуге има право да калкулише у продајну цену и своје трошкове, какви год да су, али они треба да буду исказани кроз ту крајњу цену коју ми плаћамо, кроз потрошњу струје. А не, у случају да немамо потрошњу струје, да опет плаћамо неке накнаде.
Гавриловић тврди да ЕПС већ дуже време послује у великом плусу.
- На 3 милиона и 700 бројила, нека је по 10 евра у просеку, дакле онда 37 милиона евра на месечном нивоу ЕПС узме само од тих некаквих накнада. Наравно, део иде на таксу за РТС, дакле не припада све ЕПС-у, али огроман је новац у игри. На крају када се подвуче црта видимо да је то јавно-комунално предузеће већ дебело послује у плусу.