ЕПИДЕМИЈА ПОЖАРА ТРЕСЕ СРБИЈУ Ево колико је ВИШЕ ПОЖАРА НЕГО ПРОШЛЕ ГОДИНЕ (ФОТО, ВИДЕО)
У целој Србији само овог месеца било је 10 одсто пожара више него у истом периоду прошле године, а у Београду чак 20 одсто више интервенција ватрогасаца. Горео је Тржни центар у Блоку 70 по други пут за две године, Ењуб, Чигота.
Ненад Јоцић, начелник Управе за заштиту од пожара, рекао је за РТС да се сваки објекат контролише у зависности од категорије којој припада - једном годишње складишта нафте и гаса, два пута годишње школе и тржни центри и остали објекти једном у пет година.
За викенд догодио се пожар у Тржном центру. Горео је Ењуб, повређених није било. Горела је и болница на Чиготи. Није само субјективни осећај да је више пожара. И статистика показује да ватрогасци имају више посла него обично. Само ноћас у Београду забележена су два пожара, ако не рачунамо пожаре на аутомобилима.
Ове године, а још није прошао ни јануар, било је у Србији више од 1.300 пожара. Од тога 755 на грађевинским објектима. Најмање 200 људи је спасено и евакуисано. Само из Чиготе 130 људи, када је горела болница.
У целој Србији само овог месеца било је 10 одсто пожара више него у истом периоду прошле године, а у Београду чак 20 одсто више интервенција ватрогасаца.
Деведесет одсто пожара се дешава у стамбеним објектима. Ненад Јоцић, начелник Управе за заштиту од пожара Сектора за ванредне ситуације, рекао је гостујући у Београдској хроници РТС да се сваки објекат контролише у зависности од категорије.
"Постоје објекти који су најугроженији од пожара и то су објекти прве категорије – складишта нафте и гаса. Објекти друге категорије су школе, вртићи, болнице, тржни центри. Остали објекти, не сви, попут стамбених спадају у трећу категорију угрожености од пожара“, навео је Јоцић.
Према његовим речима, објекти прве категорије контролишу се једном годишње, објекти друге категорије два пута годишње, а треће једном у пет година.
Јоцић каже да се прошле године догодило 22.000 пожара, а на објектима који су у надзору Управе за заштиту од пожара било је 190 пожара, што је мање од једног процента и није било погинулих. Како каже, остало су пожари у домаћинствима који се дешавају из најбаналнијих разлога.
Када је реч о пожару у Тржном центру у Блоку 70, који се догодио недавно, али и пре две године, Јоцић каже да је инспекција изашла на терен крајем 2022. године, после првог пожара.
Тада је изречена забрана држања запаљивог материјала и плинских боца, каже Јоцић и додаје да забране нису испоштоване и да је покренут захтев за прекршајни поступак који је у току.
"Не постоји свест о заштити од пожара. Наши инспектори улазе у објекте који ничему не служе и који само могу да се упале. Није поента само обезбедити противпожарни апарат, него знати и руковати њиме“, каже Јоцић и напомиње да у Србији ради 145 инспектора, а у Београду 21, са руководиоцима 26, што није довољно.
Најавио је акцију која ће трајати месец дана у којој ће се контролисати болнице и ресторани брзе хране.
РТС