Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КАМЕЊЕ у КОЛАЧИЋИМА, ИНСЕКТИ у СУПИ, ПЛАСТИКА у ПИЛЕЋИМ ПРСИМА Контрола америчког „тањира“ дала ЗАСТРАШУЈУЋЕ резултате! „Спољни материјали“ све чешћи узрок КОНТАМИНАЦИЈЕ хране (ФОТО)

25.01.2024. 17:15 17:21
Пише:
Фото: pixabay.com

ВАШИНГТОН: Током протеклих недеља, у САД се догодило неколико случајева у којима су популарне прехрамбене намирнице познатих брендова повучене са полица трговачких ланаца, јер су биле контаминиране страним предметима којима није место на тањиру.

Како пише Глас Америке, нико не жели да загризе нерђајући челик у путеру од кикирикија или комадиће костију у димљеној кобасици, али управо такве врсте контаминације један су од главних разлога за повлачење хране у САД.

Портал као примере наводе камење у колачићима Трејдер Џоа, инсекте у њиховој супи од броколија и сира и комаде пластике у Банкет замрзнутим пилећим прсима.

Стручњаци за безбедност хране и савезне агенције користе термине "спољни" или "страни" материјали да опишу ствари попут металних и гумених фрагмената или комадића буба, који на неки начин заврше у паковањима хране.

"Спољни материјали" су 2022. године изазвали девет случајева у којима је повучено више од 215 тона хране, што је под надлежношћу Службе за безбедност хране и инспекцију, Секретаријата за пољопривреду САД.

То је три пута више од опозива хране који имају везе за заразом токсичном бактеријом ешерихија коли.

Трошкови због свега тога могу да буде вишемилионски - министарство пољоприреде је 2019. године пријавио 34 случаја повлачења хране (више од 7.255 тона), од чега око три четвртине отпада на замрзнуту пилетину компаније Тајсон, у којој су пронађени комадићи метала.

Неки од најчешћих материјала које америчке власти проналазе у храни су пластични комадићи са оштећених производних и транспортних трака, комадићи дрвета са палета на којима се производи складиште, као и металне струготине или жице са производних машина. Није реткост ни да са поља до фабрика уз прехрамбене производе дођу и каменчићи, иверица или бубе.

Америчка администрација за храну и лекове у свом приручнику наводи да се нека врста контаминације чак може и очекивати.

Економски је непрактично узгајати, брати или прерађивати сирове производе који су потпуно без неопасних, природних и неизбежних недостатака, наводи се у приручнику.

Баш као и министарство пољопривреде, Администрација за храну и лекове такође тражи да је компаније обавесте када је храна потенцијално контаминирана материјалима који могу да нашкоде потрошачима, након чега две агенције утврђују да ли је потребан опозив.

Већина повлачења производа дешава се добровољно, на иницијативу компанија, иако агенције могу да захтевају или наложе акцију.

Регулатори су саопштили да је проблем са Банкет пилетином откривен када је неко пријавио повреду у устима након што је конзумирао те производе. Компанија Конагра брендс, у чијем је власништву Банкет, одбила је да пружи додатне информације осим саопштења о повлачењу пилетине. Ни трговачки ланац Трејдер Џоу није појашњавао како су спољни материјали завршили у његовој храни која је повучена с тржишта.

Детекција нежељених објеката знатно се побољшала у последњих неколико година, каже Кит Белк, директор Центра за сигурност и квалитет меса на Државном универзитету Колорадо. Велики произвођачи користе магнете, детекторе метала, рендгенске уређаје и другу технологију како би пронашли нежељене материјале у својим производима.

Ипак, "нешто ће и да пропусте", додао је Белк.

Међу стварима које не буду пронађене били су, на пример, комади сиве рукавице од нитрила због које је 2021. године из употребе повучено готово три тоне супе од пилећих тортиља, као и комади бакрене жице који су довели до опозива више од две и по тоне смрзнуте говеђе пастирске пите 2022. године.

Постоје и два озлоглашена примера из 2017. године - "страни материјали за лоптице за голф" су покренули опозив смрзнутих хеш брауна (производа од кромпира), а мртви шишмиш пронађен у запакованој салати је довео до тога да Центри за контролу и превенцију болести за две особе препоруче лечење од беснила.

У протеклим годинама, компаније су постале све опрезније и повлаче производе чешће него пре, каже Нејтан Мирдамади, консултант компаније Комерцијална санитација хране, која саветује прехрамбену индустрију о безбедности хране.

Стварна контаминација може утицати на само малу количину производа, али фирме повлаче сву храну произведену у одређеном периоду и на одређеној локацији, да би биле безбедне.

Купци који пронађу стране материјале у храни треба да о томе обавесте произвођаче, кажу стручњаци, али и да схвате да ће се повлачења производа увек дешавати.

Пише:
Пошаљите коментар
ОВУ ХРАНУ НИ СЛУЧАЈНО НЕ СМЕТЕ ПОДГРЕВАТИ Стручњаци тврде да може довести до фаталних последица по здравље

ОВУ ХРАНУ НИ СЛУЧАЈНО НЕ СМЕТЕ ПОДГРЕВАТИ Стручњаци тврде да може довести до фаталних последица по здравље

24.01.2024. 19:38 19:50