(ФОТО) ДНЕВНИК НА СТРАЖИЛОВУ Почела реконструкција стазе до Бранковог гроба
Упркос зимским условима на Стражилову је јуче почела дугоприжељкивана реконструкција и санација стазе која од „Бранковог чардака“ води до врха visa на ком је сахрањен песник Бранко Радичевић.
Радници предузећа ДНБ Консалтинг из Лазаревца које је одабрано на конкурсу за извођача радова, уз помоћ механизације почели су да припремају терен за опсежне захвате који ће бити изведени на стази дугој 974 метра. Новац за овај посао, 39 милиона динара, Јавном предузећу „Национални парк Фрушка гора“ доделио је Покрајински секретаријат за привреду и туризам на основу одлуке Покрајинске владе, а извођач има рок до 1. јуна да га заврши. Међутим, директор Националног парка Фрушка гора Живко Цветковић за „Дневник“ каже да ће се трудити да то буде и раније.
– Настојаћемо да до 10. марта када је заказана централна прослава два двека од рођења Бранка Радичевића завршимо највећи део радова – каже Живко Цветковић. – У договору са извођачем гледаћемо да бар 90 одсто видљивих послова приведемо крају до тог датума, ако нам временске прилике то дозволе, а онда ћемо наставити остатак.
Помоћник директора Националног парка Драган Видовић истиче да ће радовима бити обухваћена комплетна санација доњег строја стазе. То значи да се уклања хумусни слој, поставља камен туцаник, а стаза ће бити од камених коцака.
– Сматрамо да ће то бити најбоље решење за стазу које ће омогућити посетиоцима да се слободно и несметано крећу, без страха и опасности – напомиње Драган Видовић. - У последње време сви смо били сведоци дејства климатских фактора због чега је стаза била на неким деловима обрушена, што је нормална појава у шумском еко-систему. Сада смо решили да то предупредимо и реконструишемо стазу како би била на понос свим посетиоцима било туристима или мештанима Сремских Карловаца и Новог Сада. Стражилово и Иришки венац су најпосећенији туристички локалитети на Фрушкој гори.
По Видовићевим речима, радови ће се одвијати са обе стране стазе да би брже текли и било што мање празног хода, а тако ће се и допремати материјал, јер су то једина два пута приступа. Додаје да ће чувари природе Националног парка пратити да ли се ради одвијају у складу са решењем и условима заштите природе.
Пројектант из пројктантске куће „Грађевина Нови Сад“, дипломирани инжењер грађевинарства Миливој Дувњак каже да ће целим дужином стаза бити широка 2,60 метара, укључујући и ивичњаке, а поплочана природним гранитним коцкама 10x10x10 центиметара. Од истог материјала ће бити и ивичњаци.
–Траса се поклапа са садашњом уз мања одступања и пројеткована је искључиво за двосмерно кретање пешака – наглашава Дувњак. – Да би се умањио утицај бујичних вода пројектована су четири дрвена моста чији распони су пет метара, а ширина 1,60 метара. На стази ће бити шест одморишта са проширењем и подлогом од гранитних коцака. На сваком од њих биће храстова клупа са наслоном и канта за смеће са поклопцем. Предвиђено је осам потпорних зидова на местима где су се prеthodni обрушили. Да би се ублажио нагиб стазе, који је у просеку 12 одсто, а креће се од пет до 20 одсто, пројектовано је осам степеништа од камена. Мобилијар на стази и на платоима биће из производног програма Националног парка.
Поред стазе, предвиђено је и уређење горњег и доњег платоа. На Стражиловачком потоку биће направљена два моста од осам метара, а три на потоку Глибовац, чији распони ће бити по пет метара. Уз нови мобилијар на стази и у њеном подножју као и на врху, биће постављене и инфотабле у досадашњем духу, а на бази стихова Бранка Радичевића.
На градилишту кажу да се не препоручује кретање излетника по стази током радова и уколико се одваже на тај корак, биће то на сопствену одговорност.
З. Милосављевић
Фото: МИНО