(FOTO) DNEVNIK NA STRAŽILOVU Počela rekonstrukcija staze do Brankovog groba
Uprkos zimskim uslovima na Stražilovu je juče počela dugopriželjkivana rekonstrukcija i sanacija staze koja od „Brankovog čardaka“ vodi do vrha visa na kom je sahranjen pesnik Branko Radičević.
Radnici preduzeća DNB Konsalting iz Lazarevca koje je odabrano na konkursu za izvođača radova, uz pomoć mehanizacije počeli su da pripremaju teren za opsežne zahvate koji će biti izvedeni na stazi dugoj 974 metra. Novac za ovaj posao, 39 miliona dinara, Javnom preduzeću „Nacionalni park Fruška gora“ dodelio je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam na osnovu odluke Pokrajinske vlade, a izvođač ima rok do 1. juna da ga završi. Međutim, direktor Nacionalnog parka Fruška gora Živko Cvetković za „Dnevnik“ kaže da će se truditi da to bude i ranije.
– Nastojaćemo da do 10. marta kada je zakazana centralna proslava dva dveka od rođenja Branka Radičevića završimo najveći deo radova – kaže Živko Cvetković. – U dogovoru sa izvođačem gledaćemo da bar 90 odsto vidljivih poslova privedemo kraju do tog datuma, ako nam vremenske prilike to dozvole, a onda ćemo nastaviti ostatak.
Pomoćnik direktora Nacionalnog parka Dragan Vidović ističe da će radovima biti obuhvaćena kompletna sanacija donjeg stroja staze. To znači da se uklanja humusni sloj, postavlja kamen tucanik, a staza će biti od kamenih kocaka.
– Smatramo da će to biti najbolje rešenje za stazu koje će omogućiti posetiocima da se slobodno i nesmetano kreću, bez straha i opasnosti – napominje Dragan Vidović. - U poslednje vreme svi smo bili svedoci dejstva klimatskih faktora zbog čega je staza bila na nekim delovima obrušena, što je normalna pojava u šumskom eko-sistemu. Sada smo rešili da to predupredimo i rekonstruišemo stazu kako bi bila na ponos svim posetiocima bilo turistima ili meštanima Sremskih Karlovaca i Novog Sada. Stražilovo i Iriški venac su najposećeniji turistički lokaliteti na Fruškoj gori.
Po Vidovićevim rečima, radovi će se odvijati sa obe strane staze da bi brže tekli i bilo što manje praznog hoda, a tako će se i dopremati materijal, jer su to jedina dva puta pristupa. Dodaje da će čuvari prirode Nacionalnog parka pratiti da li se radi odvijaju u skladu sa rešenjem i uslovima zaštite prirode.
Projektant iz projktantske kuće „Građevina Novi Sad“, diplomirani inženjer građevinarstva Milivoj Duvnjak kaže da će celim dužinom staza biti široka 2,60 metara, uključujući i ivičnjake, a popločana prirodnim granitnim kockama 10x10x10 centimetara. Od istog materijala će biti i ivičnjaci.
–Trasa se poklapa sa sadašnjom uz manja odstupanja i projetkovana je isključivo za dvosmerno kretanje pešaka – naglašava Duvnjak. – Da bi se umanjio uticaj bujičnih voda projektovana su četiri drvena mosta čiji rasponi su pet metara, a širina 1,60 metara. Na stazi će biti šest odmorišta sa proširenjem i podlogom od granitnih kocaka. Na svakom od njih biće hrastova klupa sa naslonom i kanta za smeće sa poklopcem. Predviđeno je osam potpornih zidova na mestima gde su se prethodni obrušili. Da bi se ublažio nagib staze, koji je u proseku 12 odsto, a kreće se od pet do 20 odsto, projektovano je osam stepeništa od kamena. Mobilijar na stazi i na platoima biće iz proizvodnog programa Nacionalnog parka.
Pored staze, predviđeno je i uređenje gornjeg i donjeg platoa. Na Stražilovačkom potoku biće napravljena dva mosta od osam metara, a tri na potoku Glibovac, čiji rasponi će biti po pet metara. Uz novi mobilijar na stazi i u njenom podnožju kao i na vrhu, biće postavljene i infotable u dosadašnjem duhu, a na bazi stihova Branka Radičevića.
Na gradilištu kažu da se ne preporučuje kretanje izletnika po stazi tokom radova i ukoliko se odvaže na taj korak, biće to na sopstvenu odgovornost.
Z. Milosavljević
Foto: MINO