ДОБРОВОЉНА ВАТРОГАСНА ДРУШТВА позивају на учлањење
Ватрогасни савез Града Новог Сада упутио је апел свим грађанима, који имају жељу да помажу другима и који су у могућности, да се учлане у неко од добровољних друштава.
Услови које добровољни ватрогасац мора да испуни јесу да има најмање 18, а највише 55 година, као и да буде здравствено и стручно способан за извршавање задатка.
Након што пријављени добровољац прође лекарску проверу, одлази на обуку за добровољне ватрогасце, која траје четири викенда, с тим што последњег дана основног усавршавања кандидат полаже испит, после чега би требало да постане члан неког друштва у зависности од дела града или места у којем станује.
- Наша обавеза је да припремимо будуће припаднике добровољних ватрогасних јединица за ситуације у којима ће се налазити као чланови друштва - казао је за „Дневник” потпредседник Ватрогасног савеза Града Новог Сада Жељко Вуковић. - Кандидати, најпре пролазе кроз обуку превентиве, као и кроз обуку правне организације заштите од катастрофалних догађаја и ванредних ситуација. Након што прођу кроз предавања о ватрогасној опреми, они се кроз тактичке задатке и практично обучавају.
Почетком сваке године, Ватрогасни савез Града Новог Сада позива потенцијалне кандидате, којих у просеку буде стотинак, а чији је значај све већи, како у граду, тако и у приградским насељима.
- Добровољци у околним местима су веома важни јер ће они у случају пожара стићи први и решавати проблем пре него што дођу професионалци - рекао је Вуковић. - Када је реч о добровољним ватрогасцима у Новом Саду, њихови задаци су најчешћи приликом већих пожара, попут оног у Темпу или на депонији, али и када има више мањих интервеција током поплава или већих олуја.
Како је улога добровољних ватрогасаца веома важна за сваки град, па тако и за наш, из Ватрогасног савеза града Новог Сада наводе да би хумани људи требало да добију бар неке симболичне погодности иако као волонтери не добијају никакву накнаду. С друге стране, добровољни ватрогасци који су запослени, често излазе на интервенције на територији града, али само у договору са послодавцем, јер за то не постоје никакве законске обавезе.
- Добровољни ватрогасци који су у редовном радном односу једино морају да изађу на терен током ванредне ситуације, и то уколико су уједно и припадници јединица цивилних заштита. Тада њих позива локални штаб за ванредне ситуације и они морају да се одазову. У том случају, постоји законска могућност да за то време буду плаћени - истакао је Вуковић.
А. Чегар