DOBROVOLJNA VATROGASNA DRUŠTVA pozivaju na učlanjenje
Vatrogasni savez Grada Novog Sada uputio je apel svim građanima, koji imaju želju da pomažu drugima i koji su u mogućnosti, da se učlane u neko od dobrovoljnih društava.
Uslovi koje dobrovoljni vatrogasac mora da ispuni jesu da ima najmanje 18, a najviše 55 godina, kao i da bude zdravstveno i stručno sposoban za izvršavanje zadatka.
Nakon što prijavljeni dobrovoljac prođe lekarsku proveru, odlazi na obuku za dobrovoljne vatrogasce, koja traje četiri vikenda, s tim što poslednjeg dana osnovnog usavršavanja kandidat polaže ispit, posle čega bi trebalo da postane član nekog društva u zavisnosti od dela grada ili mesta u kojem stanuje.
- Naša obaveza je da pripremimo buduće pripadnike dobrovoljnih vatrogasnih jedinica za situacije u kojima će se nalaziti kao članovi društva - kazao je za „Dnevnik” potpredsednik Vatrogasnog saveza Grada Novog Sada Željko Vuković. - Kandidati, najpre prolaze kroz obuku preventive, kao i kroz obuku pravne organizacije zaštite od katastrofalnih događaja i vanrednih situacija. Nakon što prođu kroz predavanja o vatrogasnoj opremi, oni se kroz taktičke zadatke i praktično obučavaju.
Početkom svake godine, Vatrogasni savez Grada Novog Sada poziva potencijalne kandidate, kojih u proseku bude stotinak, a čiji je značaj sve veći, kako u gradu, tako i u prigradskim naseljima.
- Dobrovoljci u okolnim mestima su veoma važni jer će oni u slučaju požara stići prvi i rešavati problem pre nego što dođu profesionalci - rekao je Vuković. - Kada je reč o dobrovoljnim vatrogascima u Novom Sadu, njihovi zadaci su najčešći prilikom većih požara, poput onog u Tempu ili na deponiji, ali i kada ima više manjih intervecija tokom poplava ili većih oluja.
Kako je uloga dobrovoljnih vatrogasaca veoma važna za svaki grad, pa tako i za naš, iz Vatrogasnog saveza grada Novog Sada navode da bi humani ljudi trebalo da dobiju bar neke simbolične pogodnosti iako kao volonteri ne dobijaju nikakvu naknadu. S druge strane, dobrovoljni vatrogasci koji su zaposleni, često izlaze na intervencije na teritoriji grada, ali samo u dogovoru sa poslodavcem, jer za to ne postoje nikakve zakonske obaveze.
- Dobrovoljni vatrogasci koji su u redovnom radnom odnosu jedino moraju da izađu na teren tokom vanredne situacije, i to ukoliko su ujedno i pripadnici jedinica civilnih zaštita. Tada njih poziva lokalni štab za vanredne situacije i oni moraju da se odazovu. U tom slučaju, postoji zakonska mogućnost da za to vreme budu plaćeni - istakao je Vuković.
A. Čegar