ДАНАС ЈЕ МАЛИ БОЖИЋ У Војводини је постојао ОБИЧАЈ да се на раскршћима ПАЛЕ ВАТРЕ, а ево шта никако НЕ ТРЕБА ДА РАДИТЕ да вас не би ТЕРАО БАКСУЗ читаве године (ВИДЕО)
Многи обичаји и обреди везани су за Мали Божић, који се сматра завршетком божићних светковина.
Верује се да се на дан Светог Василија не треба свађати, јер ће људе у противном целе године терати баксуз, док се у неким крајевима верује да се сутра посебно треба чувати да вас неко не превари.
У неким крајевима се веровало да ће бити родна година ако на овај дан падне снег или буде облачно. У неким крајевима Херцеговине сачуван је обичај спаљивања остатака бадњака, а у многим српским крајевима меси се обредни хлеб или василица. У богослужбеном календару СПЦ ови празници су обележени црвеним словом као заповедни од великог значаја за православну хришћанску цркву.
Српска Нова година је у нашој новијој историји постала популарна, па је скоро сви на неки начин обележавамо и пожелимо у поноћ 13. јануара срећну Нову годину.
А првог јануара по старом календару, а 14. јануара по новом, Срби празнују Мали Божић или Васиљевдан или славу Светог Василија. Васиљевдан се код Срба слави као крсна слава, а код Грка и Руса као имендан.
За овај дан везују се многи обичаји, а постоје и веровања шта на овај дан не би требало радити. У Војводини је постојао обичај да се на раскршћима пале ватре, што има улогу јачања Сунчеве светлости и топлоте. Из истих разлога, у Херцеговини су остатке бадњака од Божића спаљивали и на Мали Божић.
На Мали Божић, 14. јануара, поново се уноси бадњак, опет долази положајник, а на трпези је глава божићне печенице, која се чува до тог дана. Време од Божића до Богојављења, 19. јануара, у народу се назива "некрштеним данима", у којима, према веровању, вребају демони, караконџуле и вештице.
На дан Светог Василија месе се василице, слане или слатке. У Србији се ови колачи спремају од киселог или лиснатог теста, а и једни и други се преливају медом. Такође, василица је и назив за проју која се у неким крајевима служи на Мали Божић, с тим што се и она украшава на посебан начин.
Слатке василице се шарају тако што се неколико струкова сламе увеже у снопић црвеним концем, па се онда врховима боцка тесто, и то тако да рупице формирају облик крста.
Дневник/Курир (Весна Синко)