ОПРЕЗ ТОКОМ ПРАЗНИЧНЕ ЕУФОРИЈЕ Петарде нису играчке
Пиротехничка средства се, по неком неписаном правилу, најчешће користе током божићних и новогодишњих празника, а при том се не размишља о последицама које могу бити трагичне.
Из тог разлога се сваке године у овом периоду апелује на грађане да не користе петарде јер то нису играчке и подсећа да приликом њихове неправилне употребе може доћи до тешких повреда, опекотина, раздеротина, а неретко и до инвалидитета.
У циљу информисања најмлађих о штетним последицама коришћења пиротехнике, Полицијска управа у Новом Саду је спровела превентивне активности у основним школама на подручју Јужнобачког округа. У разговорима са ученицима полицијски службеници су делили савете и подучавали о штетности коришћења пиротехничких средстава, законским последицама и санкцијама за њихово коришћење.
- У периоду између 7. и 23. децембра, ове активности су спроведене у 56 основних школа на подручју Града Новог Сада, Темерина, Бечеја, Бачког Петровца, Титела, Чуруга, Ђурђева, Турије, Надаља, Србобрана, Будисаве, Бачке Паланке, Ковиља, Бођана, Бача и других места, у којима су остварени контакти са око 6.105 ученика - наводе за „Дневник” у Полицијској управи Нови Сад.
Подсећања ради, законом је изричито забрањена употреба пиротехнике у затвореном простору и на јавним местима где се окупља већи број особа, као и продаја пиротехничких средстава малолетницима.
Поред узнемиравања грађана и нарушавања јавног реда и мира који се могу пријавити надлежној полицијској станици или на број 192, нестручно руковање пиротехником може изазвати пожаре, али и повреде које могу да буду веома озбиљне и тешке. Било је случајева да су петарде експлодирале у руци неког детета, да су их повредиле искре које су им улетеле у око или су задобили опекотина које су настале када им се запалила одећа.
Траума и за животиње
Осим за људе, петарде имају штетне последице и за животиње јер изазивају стрес, што може довести до разних болести и оставити дугорочне психолошка оштећења. Стручњаци саветују власнике паса да их склоне на сигурно ако су напољу, како не би директно били изложени нападима. Онима чији пси бораве у кућама или становима препоручује се да им пусте музику или укључе ТВ како би пригушили буку. Такође, саветује се да што више времена проводе са својим љубимцима и на све начине им скрену пажњу од петарди.
Неретко, нажалост, током празничне еуфорије, и млади и стари долазе на идеју да ставе петарде у флаше, чаше или тегле, како би детонација била снажнија и јасна. При томе не размишљају да пуцањем петарде у тим предметима може да доведе до веома озбиљних, па и фаталних повреда.
Осим неправилног руковања петардама, велику опасност представља и куповина петарди од људи који немају дозволе за њихову продају јер не поседују никакве сертификате о безбедности и до детонације може да дође у било којим условима.
Сваке године се апелује на родитеље да разговарају са децом и укажу им на последице употреба петарди и ватромета, али и да их сами не користе, јер на тај начин дају лош лични пример.
И. Јапунџа