OPREZ TOKOM PRAZNIČNE EUFORIJE Petarde nisu igračke
Pirotehnička sredstva se, po nekom nepisanom pravilu, najčešće koriste tokom božićnih i novogodišnjih praznika, a pri tom se ne razmišlja o posledicama koje mogu biti tragične.
Iz tog razloga se svake godine u ovom periodu apeluje na građane da ne koriste petarde jer to nisu igračke i podseća da prilikom njihove nepravilne upotrebe može doći do teških povreda, opekotina, razderotina, a neretko i do invaliditeta.
U cilju informisanja najmlađih o štetnim posledicama korišćenja pirotehnike, Policijska uprava u Novom Sadu je sprovela preventivne aktivnosti u osnovnim školama na području Južnobačkog okruga. U razgovorima sa učenicima policijski službenici su delili savete i podučavali o štetnosti korišćenja pirotehničkih sredstava, zakonskim posledicama i sankcijama za njihovo korišćenje.
- U periodu između 7. i 23. decembra, ove aktivnosti su sprovedene u 56 osnovnih škola na području Grada Novog Sada, Temerina, Bečeja, Bačkog Petrovca, Titela, Čuruga, Đurđeva, Turije, Nadalja, Srbobrana, Budisave, Bačke Palanke, Kovilja, Bođana, Bača i drugih mesta, u kojima su ostvareni kontakti sa oko 6.105 učenika - navode za „Dnevnik” u Policijskoj upravi Novi Sad.
Podsećanja radi, zakonom je izričito zabranjena upotreba pirotehnike u zatvorenom prostoru i na javnim mestima gde se okuplja veći broj osoba, kao i prodaja pirotehničkih sredstava maloletnicima.
Pored uznemiravanja građana i narušavanja javnog reda i mira koji se mogu prijaviti nadležnoj policijskoj stanici ili na broj 192, nestručno rukovanje pirotehnikom može izazvati požare, ali i povrede koje mogu da budu veoma ozbiljne i teške. Bilo je slučajeva da su petarde eksplodirale u ruci nekog deteta, da su ih povredile iskre koje su im uletele u oko ili su zadobili opekotina koje su nastale kada im se zapalila odeća.
Trauma i za životinje
Osim za ljude, petarde imaju štetne posledice i za životinje jer izazivaju stres, što može dovesti do raznih bolesti i ostaviti dugoročne psihološka oštećenja. Stručnjaci savetuju vlasnike pasa da ih sklone na sigurno ako su napolju, kako ne bi direktno bili izloženi napadima. Onima čiji psi borave u kućama ili stanovima preporučuje se da im puste muziku ili uključe TV kako bi prigušili buku. Takođe, savetuje se da što više vremena provode sa svojim ljubimcima i na sve načine im skrenu pažnju od petardi.
Neretko, nažalost, tokom praznične euforije, i mladi i stari dolaze na ideju da stave petarde u flaše, čaše ili tegle, kako bi detonacija bila snažnija i jasna. Pri tome ne razmišljaju da pucanjem petarde u tim predmetima može da dovede do veoma ozbiljnih, pa i fatalnih povreda.
Osim nepravilnog rukovanja petardama, veliku opasnost predstavlja i kupovina petardi od ljudi koji nemaju dozvole za njihovu prodaju jer ne poseduju nikakve sertifikate o bezbednosti i do detonacije može da dođe u bilo kojim uslovima.
Svake godine se apeluje na roditelje da razgovaraju sa decom i ukažu im na posledice upotreba petardi i vatrometa, ali i da ih sami ne koriste, jer na taj način daju loš lični primer.
I. Japundža