АУТИСТИЧАН МЛАДИЋ хаковао чувену ИГРИЦУ ГТА Користио мобилни, хотелски ТВ и "Amazon Firestick"; "Такав мозак" осуђен на доживотно лечење
Албански тинејџер који је украо 90 клипова необјављене видео-игре "Гранд Theft Ауто 6" као део хакерске акције осуђен је на болничко лечење на неодређено време, јавља "The Гуардиан".
Албанац Арион Куртај (18), који је аутистичан, био је на кауцији због хаковања софтверске фирме "Нвидиа" и БТ/ЕЕ, као и у полицијској заштити у хотелу Травелоџ када је наставио са хаковањем и провалио "Роцкстар Гамес", компанију која стоји иза ГТА, саопштио је суд.
Упркос томе што му је одузет лаптоп, Куртај је извео сајбер напад користећи "Амазон Фирестицк", хотелску телевизију и мобилни телефон. Провалио је у интерни систем за размену порука компаније да би написао: "Ако ме 'Роцкстар' не контактира на Телеграму у року од 24 сата, почећу да објављујем изворни код."
Куртај, који је био и део хакерске групе "Лапсус$", поставио је клипове и изворни код на форум. Он ће остати у болници доживотно, осим ако лекари не сматрају да више није опасан, речено је у четвртак у суду.
Случај је натерао полицију лондонског Ситија да саветује родитеље да буду свесни како њихова деца користе интернет.
Нако је наведено, Куртај је у притвору био насилан, уз десетине пријава о повредама или материјалној штети. Лекари су га сматрали неспособним за суђење због његовог акутног аутизма, а од пороте је затражено да утврди да ли је починио наводна дела или не, а не да ли је то учинио са злочиначком намером.
Процена менталног здравља која је коришћена као део саслушања о изрицању казне наводи да је он "наставио да изражава намеру да се што пре врати сајбер криминалу", додајући: "Он је веома мотивисан".
Други члан "Лапсус$", који има 17 година и не може бити именован из правних разлога, проглашен је кривим на истом суђењу за превару, злоупотребу рачунара и уцену.
Он је у четвртак осуђен на обавезну рехабилитацију.
Као део казне, он ће имати услов за надзор од 18 месеци, услов за рехабилитацију од шест месеци и услов за интензиван надзор и надзор од три месеца.
Аманда Хорсбург, из полиције лондонског Ситија, рекла је:
"Овај случај служи као пример опасности на које се млади људи могу навући док су онлајн и озбиљних последица које то може имати по нечију ширу будућност."
"Многи млади људи желе да истраже како технологија функционише и које рањивости постоје. Ово може укључивати учење кодирања, интеракцију с истомишљеницима на мрежи и експериментисање с алатима."
"Нажалост, дигитални свет такође може бити примамљив за младе људе из погрешних разлога."
Сајбер напади банде између августа 2020. и септембра 2022. погодили су телекомуникациону компанију, произвођача рачунарских делова, компаније за игре на срећу и друге.
Из "Роцкстар Гамес" је суду речено да их је хаковање коштало пет милиона долара, уз хиљаде сати радног времена особља.
Dnevnik/Telegraf.rs