(ФОТО) НА ПОЉОПРИВРЕДНОМ ФАКУЛТЕТУ У НОВОМ САДУ Сајам студентског предузетништва
Да академци и те како умеју да примене у пракси оно што су научили током студија показао је још један Сајам студентског предузетништва, одржан јуче на Пољопривредном факултету Универзитета у Новом Саду, у организацији Студентског парламента и Центра за развој каријере, а уз подршку Покрајинског секретаријата за привреду и туризам.
– Залагање наших студената резултирало је изузетно квалитетним производима којима обезбеђују егзистенцију како за себе, тако и за своје породице – рекао је декан Пољопривредног факултета проф. др Недељко Тица, додавши да их као редовни купци са великим задовољством конзумирају и поклањају.
Према речима покрајинског секретара за привреду и туризам др Ненада Иванишевића, то што годинама у континуитету раде са Пољопривредним факултетом у Новом Саду осигурава будућност читавом предузетништву, а не само аграру.
– Оно што одушевљава јесте пре свега воља факултета да препозна будуће тенденције, а друго је воља младих људи да се ухвате укоштац са предузетништвом и да остану у Србији – истакао је Иванишевић. – На нама је да, као и досад, креирамо конкурсе на које ће моћи да се јаве и буду корисници средстава. Ове године имали смо први пут и конкурс за новооснована предузећа (стартап), а у јануару ћемо расписати посебан конкурс за предузећа која су основана 2022. како бисмо им помогли у трећој години пословања, која се показала као посебно тешка. У prеthodnе три године, пласирали смо директно преко сто милиона евра предузетницима, и то у свим областима привреде на територији АП Војводине, а исти тренд настављамо у 2024. Услове, као и потребну документацију, максимално смо поједноставили. Радује ме и што све више жена показује предузетнички дух.
Један од излагача био је студент четврте године ветеринарске медицине Давид Николић из Голубинаца, Општина Стара Пазова, који се породично бави производњом козјих и крављих сирева, те сапунима од козјег млека. На његовом штанду могле су се дегустирати и неуобичајене комбинације, попут ролованог крављег сира са маком односно брусницама или сусамом, али и проверени сремски рецепти: са куленом, шунком, љутом паприком.
– Овде излажем први пут, а значи ми јер ће производе видети моји професори, као и колеге, те се надам да ћу неком од њих бити пример да у нашој земљи ипак може да се остане на селу и ради оно што се воли – напоменуо је Давид.
Под брендом „Сатура”, апсолвент пољопривредне технике Немања Курунци из Банатске Тополе изложио је органске чајеве од камилице, нане и матичњака, промовишући овај напитак у свим могућим приликама, а не само када смо болесни. Ово је осма година откако раде све, од сетве до сушења, а пошто је проблем наћи радну снагу, гледају да што више машина укључе у производњу.
У оквиру Сајма, јуче су одржана и два предавања: „Производи на бази језграстог воћа, од идеје до реализације”, о чему је причао студент агроекономског смера Алекса Раца, те „Гајење егзотичних биљака у Србији”, које је представио студент хортикултуре Милан Дорословачки.
С. Милачић
Фото: Р. Хаџић