Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На Пољопривредном факултету одржан Сајам запошљавања "Agro Job Fair"

29.03.2023. 09:54 10:01
Пише:
Фото: С. Шушњевић

Сајам запошљавања „Агро Јоб Фаир”, намењен студентима и постдипломцима, одржан је јуче у холу код амфитеатра Пољопривредног факултета у Новом Саду.

Преко 45 излагача из целе Војводине презентовало је своје фирме које послују у домену привреде, како би апсолвенти након завршених студија, нашли своје могуће место баш код њих,. На отварању је био и покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић, који је том приликом рекао да је иницијатива студената Пољпопривредног факултета одлична, и изразио је задовољство што је руководство факултета ту иницијативу подржало. 

„Идеја сусретања привреде и младих људи је да они могу да се нађу у својој струци, запосле се у својој земљи, те ту оснују и породице„, истакао је Иванишевић. „Драго ми је што можемо да сведочимо присуству значајног броја најзначајнијих компанија из области привреде, односно сектора пољопривреде и мислим да је оваква иницијатива добродошла, те ћемо и убудуће подржавати овакве сајмове. Надам се да ће Сајам запошљавања постати традиционалан, те да ћемо сваке године још боље и јаче повезивати младе људе са фирмама којима они требају„. 

На отварању, декан Пољопривредног факултета Недељко Тица, казао је да се тај сајам организује први пут у просторијама Пољопривредног факултета и за понос је то што су га реализовали студенати тог факултета.

„Наша мисија да знањем мењамо свет око себе, када је у питању пољопривреда има смисла само ако се на крају наши студенти запосле и стечена сазнања шире кроз редовно обављање својих активности„, изјавио је Тица. „Изузетно смо задовољни, пре свега што наши студенти посао налазе на својим породичним газдинствима, а онда и што их ми проналазимо као запослена лица у бројним делатностима у којима они покушавају да пренесу искуства и сазнања, стечена на факултету”. 

Он је истакао чињеницу да се Пољопривредни факултет појављује и као послодавац, с обзиром на то прима најбоље студенте који заврше студије. 

„Оснивачи смо четири привредна друштва у која смо запослили око 90 младих људи у протекле две године, а који су завршили Пољопривредни факултет„, рекао је Тица. „Свим средствима желимо да дамо шансу нашим студентима да након завршетка студија што пре нађу посао„. 

Председник Студентског парламента новосадског Пољопривредног факултета Љубиша Билић, апсолвент студијског програма пољопривредна техника, каже да су имали значајан удео у организовању сајма, поред Центра за развој каријере и Пољопривредног факултета.

„Нисмо имали овакав догађај на нашем факултету, а видели смо колеге и на другим факултетима да организују нешто слично, па смо одлучили да реализујемо Сајам запошљавања„, рекао је Билић. „Између осталог, јако је битна сарадња са привредом, јер се наши студенти углавном запошљавају у привредним фирмама након студија. Одзив је добар, а ми се надамо да ће следећи пут бити више студената и да ћемо имати и госте из региона„. 

Четврту годину фитомедицине на Пољопривредном факултету похађа Марина Дунђерски, а на сајам је дошла да види да ли се нуде неке добре прилике за почетнике, пошто је без искуства. 

„Волела бих да се мало усавршим, те након пар испита који су ми остали пронађем место на ком ћу стицати искуство„, рекла нам је Марина Дунђерски. „Желим да научим нешто ново и теорију коју сам усвајала почнем да примењујем у пракси. Видела сам да има пуно излагача и заинтересовало ме можда нешто око осигурања, као и фирма „Делта Аграр”, али морам још да прошетам и видим шта се нуди„. 

Апсолвент агроекономије на Пољопривредном факултету Никола Ватрач каже да види разноликост послова на којима може да се нађе једног дана, а да он још увек прикупља информације. 

„У суштини бих се бавио својом струком и мислим да има и прилика и места која су на располагању”, рекао нам је Ватрач. „За почетак не можемо очекивати ништа велико, али битно је да напредујем, па видећемо да ли ћу наћи нешто што ће ме заинтересовати. 

Преко 45 представника привредних фирми одазвало се на позив студената, а испред компаније „Митросрем” из Сремске Митровице Љиља Радовановић објаснила нам је да се они баве искључиво ратарском производњом. На сајму су због неких дефицитарних занимања која су им потребна, а то су дипломирани инжињери пољопривреде, смерови ратарство, повртарство, општи смер и технолози механизације. 

Из компаније „Феногеноросес” Мирјана Вукосављев рекла је да су ту како би нашли поуздане кандидате, који ће обављати праксу код њих. 

„Евентуално кроз праксу, ако пронађемо неки заједнички пут, може да дође и до запослења„, истакла је Мирјана Вукосављев. „Бавимо се оплемењивањем ружа и стварањем нових сорти, коришћењем модерних технологија„. 

Како је још рекла, углавном су се код њих на штанду распитивали студенти пејзажне архитектуре, а надања су да ће бити интересаната и са других наставних профила. 

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар