БОРБА ЗА ЗДРАВЉЕ НАЈМЛАЂИХ Дечја болница уводи скрининг на хематурију за превенцију болести бубрега код малишана
Хематурија представља појаву крви у мокраћи, односно појаву еритроцита.
Директорка Дечје болнице професорка др Јелена Антић каже за „Дневник” да је Покрајинска влада помогла да се ради скрининг на ову болест и омогућила да се направи мрежа са 35 домова здравља у Војводини, како би се бебама радиле анализе.
- То може да укаже на инфекцију, али и да буде рани показатељ оштећења бубрега. Урадили смо 25.000 анализа са узорцима из 35 домова здравља и код 24 деце смо регистровали неки од поремећаја. Негде је могућ и развој аутоимуних болести. Сада се та деца редовно контролишу и добијају терапију која ће спречити да бубрег престане да функционише – истакла је др Антић.
Како објашњава, асимптоматска перзистентна или рекурентна хематурија означава нехомогену групу болести. Болесници се најчешће откривају приликом рутинског прегледа урина у амбулантама, болницама или при систематским прегледима. Према подацима постојеће доступне литературе асимптоматска хематурија јавља се код два до шест одсто дечје популације. Узроци симптоматске перзистентне или рекурентне хематурије су бројне гломерулске и негломерулске болести које у великој мери утичу на пораст броја оболелих, али и смртних исхода код деце.
- Рано откривање, правовремена дијагноза и доступна терапија у зависности од етиологије хематурије могу значајно да смање морбидитет и морталитет ових пацијената. Скрининг на асимптоматску перзистентну или рекурентну хематурију је оправдан због учесталости болести која изазива значајне негативне последице по развој и живот детета – истакла је др Антић.
Раним откривањем оболелих са микроскопском хематуријом која је узрокована прогресивним бубрежним болестима, значајно је смањен број особа које оболе од терминалне бубрежне слабости. Др Антић истиче како се до сада у Војводини није спроводио скрининг на асимптоматску хематурију у дечијем узрасту.
Љ. Петровић