BORBA ZA ZDRAVLJE NAJMLAĐIH Dečja bolnica uvodi skrining na hematuriju za prevenciju bolesti bubrega kod mališana
Hematurija predstavlja pojavu krvi u mokraći, odnosno pojavu eritrocita.
Direktorka Dečje bolnice profesorka dr Jelena Antić kaže za „Dnevnik” da je Pokrajinska vlada pomogla da se radi skrining na ovu bolest i omogućila da se napravi mreža sa 35 domova zdravlja u Vojvodini, kako bi se bebama radile analize.
- To može da ukaže na infekciju, ali i da bude rani pokazatelj oštećenja bubrega. Uradili smo 25.000 analiza sa uzorcima iz 35 domova zdravlja i kod 24 dece smo registrovali neki od poremećaja. Negde je moguć i razvoj autoimunih bolesti. Sada se ta deca redovno kontrolišu i dobijaju terapiju koja će sprečiti da bubreg prestane da funkcioniše – istakla je dr Antić.
Kako objašnjava, asimptomatska perzistentna ili rekurentna hematurija označava nehomogenu grupu bolesti. Bolesnici se najčešće otkrivaju prilikom rutinskog pregleda urina u ambulantama, bolnicama ili pri sistematskim pregledima. Prema podacima postojeće dostupne literature asimptomatska hematurija javlja se kod dva do šest odsto dečje populacije. Uzroci simptomatske perzistentne ili rekurentne hematurije su brojne glomerulske i neglomerulske bolesti koje u velikoj meri utiču na porast broja obolelih, ali i smrtnih ishoda kod dece.
- Rano otkrivanje, pravovremena dijagnoza i dostupna terapija u zavisnosti od etiologije hematurije mogu značajno da smanje morbiditet i mortalitet ovih pacijenata. Skrining na asimptomatsku perzistentnu ili rekurentnu hematuriju je opravdan zbog učestalosti bolesti koja izaziva značajne negativne posledice po razvoj i život deteta – istakla je dr Antić.
Ranim otkrivanjem obolelih sa mikroskopskom hematurijom koja je uzrokovana progresivnim bubrežnim bolestima, značajno je smanjen broj osoba koje obole od terminalne bubrežne slabosti. Dr Antić ističe kako se do sada u Vojvodini nije sprovodio skrining na asimptomatsku hematuriju u dečijem uzrastu.
LJ. Petrović