ПРОЦЕЊЕНА ШТЕТА ОД ПОЖАРА У ТЕСЛИНОЈ ЛАБОРАТОРИЈИ Покренута међународна кампања прикупљања новца
Челници једине преостале лабораторије Николе Тесле који је живео и радио у Њујорку најавили су да ће учинити све да обнове ово историјско здање, изграђено 1901. године, а руинирано у пожару 21. новембра, речено је на конференцији „Велики пожар у историјском Тесла научном центру на Лонг Ајленду”.
Тиме су покренули међународну кампању прикупљања новца за обнову истраживачког центра у коме је стварао један од највећих научника свих времена, између осталог, творац модерног система напајања наизменичном струјом.
Уз ватрогасце, који су од потпуног спаљивања спасили лабораторију Николе Тесле, испред оштећеног здања на конференцији су стајали и бројни званичници који су пружили подршку научницима и ентузијастама који брину и раде у Теслином научном центру „Ворденклиф” (TSCW), а догађај пренели бројни амерички медији.
У овом тренутку је најбитније да су у TSCW свесни чињенице да им за почетак санације време истиче и да је хитно потребно, пре првог снега, обновити изгорели кров, димњак и куполу како падавине не би обориле голе зидове лабораторије, који су одолели пожару.
Поштоваоци дела чувеног Србина окупљени у TSCW представили су ажуриране инжењерске процене штете, најавили планове за обнову и прикупљање средстава за њу. Истакли су да их пожар неће одвратити од вишегодишњих напора да прикупе 20 милиона долара, неопходних за планирано претварање Теслине лабораторије у светски центар за иновације, образовну установу и музеј.
Како је открио Марк Алеси, извршни директор TSCW, пожар је нанео штету од три милиона долара на крову, куполи и димњаку. Како напомиње, мораће да замене и делимично нагореле зидове од црвених цигли и прозоре Теслине лабораторије, смештене на имању од 16 ари у Шорехаму.
– Опција неуспеха у овој нашој мисији не постоји. Мораћемо што пре да обезбедимо опстанак Теслине лабораторије, предупредимо и зауставимо продор воде у њу и настанак даљих оштећења, а осигурање објекта ће надоместити новац само за мањи део рестаурације – подвукао је Алеси и додао да ће пожар вероватно одложити првобитне рокове обнове центра.
Службеници TSCW још процењују штету, те рок за окончање поправки није прецизиран. Приликом обиласка лабораторије утврђено је да су поједини прозори и врата разнесени, док су делови крова, блокова, цигли, метала, стакла разбацани свуда по површини здања.
Према речима Марка Талера, историјског архитекте који помаже у рестаурацији, срећа је што је Теслина оригинална лабораторија у великој мери била отпорна на ватру, те ће кров моћи да се обнови, док зидови, засад, стоје на месту. Он је подсетио да је лабораторију изградио чувени архитекта Станфорд Вајт и да је 2018. године уврштена у амерички Национални регистар историјских места.
– Ниједан историјски артефакт, нити документ из здања нису изгубљени, ни оштећени у пожару – радосно је обзнанио Талер.
Теслину лабораторију, у којој је након ударне ватрене стихије сутрадан пожар тињао још два пута, спасило је више од 100 ватрогасаца из 17 одељења, а могућност подметања званично је искључена. Помоћник шефа ватрогасне службе у Роки Поинту, Рич Берније, рекао је да се успешно опоравља након што је приликом спасавања лабораторије поломио руку, повредио кичму и зглоб, склизнувши са крова ватрогасног камиона.
Алеси је прецизирао да је на конференцији покренута акција прикупљања средстава за санирање штете, независна од раније глобалне кампање убирања прилога за обнову унутрашњости лабораторије и претварања у историјски научни центар, чији је циљ скупљање 20 милиона долара.
Од тога је центар већ прикупио 14 милиона из државних, савезних, окружних извора, али и приватних фондација, попут оне Илона Маска, којој је prеthodnе недеље додељена титула Тесла амбасадора. За несебичну помоћ обнови TSCW од 2013. године то знамење им је, у име Министарства спољних послова Србије, доделила амбасадор др Љиљана Никшић, национални координатор стратешке кампање обележавања осам деценија сећања на Николу Теслу.
Она је за наш лист и најавила почетак акције „Моја цигла за Теслу”, којом се Србија придружује борби за очување наслеђа српског генија у Теслином научном центру „Ворденклиф”. Кампању „Моја цигла за Теслу” јуче је у Музеју српске дипломатије покренуо Ивица Дачић, министар спољних послова Србије.
(Kurir.rs/Politika)