Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИСТОРИЈСКА ЧИТАНКА На данашњи дан СРПСКИ ВОЈНИЦИ ДОНЕЛИ СЛОБОДУ СРПСКОЈ АТИНИ! 1918. године Нови Сад ослобођен у Првом светском рату

09.11.2023. 08:51 08:58
Пише:
Фото: Ilustracija/Arhiv grada

На данашњи дан 1918. године слобода је на рукама српских војника свечано умарширала у Нови Сад.

Био је то тријумфални повратак из стрмоглавог бездана у који су Србију и српски народ бацили Аустро-угарска и њене савезнице током Првог светског рата. Бојеви на Церу, Колубари, Мачковом камену, Црном врху, у Добруџи, на Кајмачкалану и Солунском фронту, концетрациони логори за цивиле, несташице хране и епидемије нису ослабили нити уздрмали жељу и наду за националним ослобођењем и уједињењем.

Поменуте борбе и победе, утемељене на страшној људској жртви цивила и војника, створили су морални и политички капитал који ће омогућити да у новембру 1918. године вишевековне тежње и снови о слободи постану јава.

Пут од 1914. до 1918. године био је проткан тешким мукама и искушењима кроз које је прошло новосадско становништво. Градска управа је 3. августа донела одлуку о престанку рада свих установа које су окупљале Србе: Српске читаонице, Српског сокола, Занатске задруге, Трговачке омладине, Занатлијског кола, певачког друштва „Невен”, а ускоро су престали да излазе и листови на српском језику: „Застава” и „Браник”. Затим су распуштене и све српске политичке странке у Угарској: Радикална, Либерална и Народна. Уследиле су антисрпске манифестације, приликом којих су разбијане фирме српских дућана које су биле исписане ћирилицом. Уведен је убрзо и преки суд, а затим је уследио талас интернација свих виђенијих Срба: Јаше Томића, Јанка Перића, Мите Клицина, Мите Алексијевића, Стевана Адамовића, Косте Hayija, Исидора Бајића и многи други. Вршене су преметачине по православним храмовима, реквирирана су звона, а становништво је било оптерећено бројним ратним зајмовима, реквизицијама и другим облицима ограничавања права.


Мајор Бугарски на челу Дунавског коњичког гарнизона

Делегација Српског народног одбора, с Игњатом Павласом на челу, боравила је 6. новембра 1918. године у Београду, где је захтевала да српска војска што пре уђе у Нови Сад. Из команде Дунавске дивизије послат је мајор Војислав Бугарски, који је на челу Дунавског коњичког гарнизона и батаљона формираног од ослобођених српских војних заробљеника, 9. новембра, око 11 часова, из правца Петроварадина ушао у Нови Сад.

Прешавши мост, праћена масом одушевљених Новосађана, колона се упутила ка згради Матице српске. Ослободиоце је с балкона поздравио Јаша Томић, а народно весеље је трајало цео дан.


Цивилно становништво, разумевајући безизлазност и сложеност ситуације, стоички се носило са страховладом, док су они мобилисани храбро тражили шансу да се предају српској или, касније, руској војсци. О томе да, и поред тешких несташица, идеја хуманости није нестала у Новом Саду сведочи и чињеница да је 1917. године формиран Средишњи одбор за смештање сироте и гладне деце из Босне, Херцеговине и Далмације по Новом Саду и другим местима данашње Војводине. Одбор је у свом раду успео да спасе неколико хиљада деце. Из тог одбора поникао је и Српски народни одбор у Новом Саду, који је ће постати важан фактор у повезивању људи који ће се наћи на прочељу мисије за ослобођење Новог Сада. Крајем октобра 1918. године тај одбор ће бити формиран као средишња управа, а по местима ће бити формирани месни народни одбори с главним задатком да у повољном тренутку преузму власт у своје руке. Главни одбор им је давао инструкције како да организују рад, образују народну стражу и скупљају добровољне прилоге.

После пробоја Солунског фронта и капитулације Бугарске, уследио је и преврат у Угарској. Прекинута је државна заједница Аустрије и Мађарске, а у службу новоформиране владе у Будимпешти ставила се и новосадска градска власт. Мађарско народно веће у Новом Саду је основано 1. новембра. Под својом командом имало је више стотина наоружаних Мађара који нису успели да зауставе појаву анархије и пљачке по граду.


Новембарска повеља

Новембарска повеља додељена је ове године Бранку Ћурчину протојереју и ставрофору који је већ 40 година у служби цркве, ОШ “Вук Караџић” за огромне доприносе у просвети, док је за оставрења књижевног стваралаштва Новембарска награда додељена је књижевнику Ненаду Шапоњи.

Град сваке године додељује Октобарске награде и Новембарске повеље поводом 23. октобра 1944. године – дана када је Нови Сад ослобођен од фашизма, односно 9. новембра 1918. године – дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године – дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.


Велики жупан и градски начелник је 2. новембра замолио српске прваке да организују народну стражу ради одржања реда у граду. Сутрадан је на Салајци одржаван први јавни велики српски збор још од 1914. године, на којем је Јаша Томић инспиративним говором разложио план даљих акција. Након његовог говора, око пет стотина млађих људи пријавило се одмах у српску народну стражу. Сутрадан, Српски народни одбор је одржао и своју прву јавну седницу у Великој дворани Матице српске. Тада је и званично изабрано руководство: председник Јаша Томић, потпредседници Аркадије Варађанин и др Игњат Павлас, секретари Мита Ђорђевић и др Милан Петровић и благајник Лаза Миросављевић. У Новом Саду су се тада налазили остаци аустро-угарске војске, немачке армије као и хиљаде заробљеника који су се враћали својим домовима. У тим критичним тренуцима у помоћ Српском народном одбору притекли су српски ратни заробљеници, међу којима је био и млади потпоручник Бошко Павловић. Он је образовао одред Србијанаца који је примио наоружање од Српске народне страже. Потпоручник Павловић је изузетним планирањем и одлучном акцијом успео да спречи рушење и наношење штете на саобраћајним и привредним објектима у граду, које је могла нанети присутна непријатељска војска у повлачењу.

Српски народни одбор је обавио и свој најважнији задатак – припрему и одржавање Велике народне скупштине Срба, Буњеваца и осталих Словена 25. новембра 1918. године у Новом Саду, чиме је потврђен значај средишта националног покрета. Скупштина је решила да се Банат, Бачка и Барања отцепе од Угарске и прикључе Србији, а преко ње и југословенској држави, те да се створе извршно и представничко тело за те области: Народна управа и Велики народни савет.

Нема сумње да новембарски догађаји из 1918. године представљају истинску вододелницу у историји Новог Сада.

Петар Ђурђев

(Аутор је директор Историјског архива града Новог Сада)

Пише:
Пошаљите коментар
НОВИ САД, ПОСЛЕ ЧЕТИРИ ГОДИНЕ РАТОВАЊА, ОСЛОБОЂЕН 9. НОВЕМБРА Несташице хране и епидемије нису уздрмале наш народ, а ево ко је ПРВИ поздравио окупљене с балкона Матице српске (ФОТО)

НОВИ САД, ПОСЛЕ ЧЕТИРИ ГОДИНЕ РАТОВАЊА, ОСЛОБОЂЕН 9. НОВЕМБРА Несташице хране и епидемије нису уздрмале наш народ, а ево ко је ПРВИ поздравио окупљене с балкона Матице српске (ФОТО)

05.11.2023. 09:14 09:40