Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БОЛОВИ У СТОМАКУ ПОСЛЕ ЈЕЛА Када су безазлени, а када је ВРЕМЕ за узбуну; СМАЊЕЊЕ уноса алкохола и кофеина може помоћи

02.11.2023. 11:11 12:14
Пише:
Фото: pixabay.com

Болови у стомаку након оброка су чест проблем који већина нас искуси с времена на време, али како разликовати обичне нелагодности од знакова озбиљнијих проблема.

Болови у стомаку након јела често су неугодно искуство које може имати различите узроке. Најчешће, ови болови су резултат пробавних проблема, као што су надутост или гастритис, који могу бити узроковани уносом одређене хране или претераним конзумирањем оброка.

Понекад, алергије на храну или интолеранције могу изазвати сличне симптоме. Међутим, важно је напоменути да болови у стомаку након јела такође могу бити знак озбиљнијих стања, попут чира на желуцу, панкреатитиса или жучних каменаца.

Ако се ови симптоми често понављају или су интензивни, важно је посаветовати се са лекаром како бисте утврдили узрок и правилно се лечили.

Бол у желуцу после јела

Узроци за стварање бола у желуцу након јела могу варирати, али често су повезани с исхраном и пробавним системом. Надутост, гастритис или чак једноставно преједање могу проузроковати нелагодност у стомаку.

Такође, алергије на храну или интолеранција на одређене састојке могу изазвати сличне симптоме. Понекад је стрес фактор који доприноси овом проблему.

Важно је обратити пажњу на овакве симптоме и, ако су чести или озбиљни, консултовати се са стручњаком. Правилна дијагноза ће помоћи у управљању и ублажавању ових болова.

Надутост и мучнина после јела

Надутост и мучнина након оброка чести су симптоми који могу узроковати нелагодност и ометати свакодневни живот.

Ова непријатна искуства обично су повезана с пробавним проблемима. Надутост се јавља када се гасови акумулирају у цревима након оброка, док мучнина може бити последица преједања, спорог варења или лоше пробавне способности организма.

Ихрана богата влакнима, мањи оброци и пажљиво жвакање хране могу помоћи у смањењу ових симптома. У случају да се надутост и мучнина често јављају, консултација са лекаром може бити корисна ради искључивања озбиљнијих проблема.

Бол у горњем десном делу стомака

Бол у горњем десном делу стомака може указивати на различите потенцијалне узроке, а та локација често указује на проблеме са органима у том региону. Најчешћи разлог је болест жучне кесе, укључујући жучне каменце или упалу.

Такође, болести јетре, попут хепатитиса или масне јетре, могу узроковати бол у овом подручју. Понекад су проблеми са десним бубрегом или доњим делом плућа такође одговорни за овакве болове.

Осим тога, мишићни проблеми или напетост у том региону могу изазвати нелагодност. Ако се бол у горњем десном делу стомака често јавља или је јака, важно је посетити лекара ради прецизне дијагнозе и одговарајућег лечења.

Бол у горњем левом делу стомака

Бол у горњем левом делу стомака може бити резултат различитих узрока и захтева пажњу. Ова област укључује органе попут желуца, слезине, бубрега и дебелог црева, па се узрок бола може разликовати. Могући узроци укључују гастритис, чиреве, надутост или упалу желуца. Бол у овом подручју такође може указивати на проблема са слезином, попут повећане слезине или трауме. Бубрези такође могу бити кривци, посебно ако постоји инфекција или камен у левом бубрегу.

Болови у целом стомаку

Овај бол може бити последица бројних фактора, укључујући гастроинтестиналне проблеме попут надутости, гастритиса или синдрома иритабилног црева. Такође, стрес, анксиозност или напетост могу допринети оваквим боловима.

Понекад, инфекције или упале у органима као што су желудац, црева или јетра могу узроковати дифузне болове. Исхрана и унос хране такође играју важну улогу; лоша исхрана или брза конзумација хране могу изазвати нелагодност.

Ако се такви болови често јављају или су интензивни, консултација са лекаром је кључна ради постављања тачне дијагнозе и одговарајућег лечења.

Узроци болова у стомаку после јела и потенцијалне компликације

Конзумирање зачињене или масне хране, преједање или брза конзумација хране могу изазвати нелагодност.

Понекад, овај бол може бити симптом озбиљнијих стања попут чира на желуцу, инфекције или алергија на храну.

Игнорисање таквих симптома може довести до компликација, укључујући оштећење слузнице желуца, погоршање пробавних проблема, или чак развој гастроинтестиналних болести.

Како смањити надутост и гасове у стомаку

Надутост и гасови у стомаку могу бити неугодни, али постоје начини да се ублаже ови симптоми. Прво, обратите пажњу на исхрану.

Избегавајте газиране напитке, жвакаће гуме и брзу храну јер могу довести до гутања вишка ваздуха. Повећајте унос влакана постепено, како бисте се тело привикло. Вода је важна за правилан рад црева, па пијте довољно течности током дана.

Важно је запамтити да зачињену или тешко сварљиву храну треба јести умерено.

Вежбање и редовна физичка активност подстичу пробаву

Пробиотици у јогурту или суплементима могу побољшати здравље црева. Такође, масти и ферментисани производи као што су кефир могу помоћи.

Пазите на интолеранције на храну и алергије, јер могу бити узрок надутости. Узимање мањих оброка, спорије жвакање хране и избегавање гутања ваздуха приликом јела такође могу смањити надутост и гасове у стомаку.

Савети за ублажавање пробадања у стомаку после јела

Пробадање у стомаку након јела може бити непријатно искуство, али постоје кораци које можете предузети како бисте ублажили ове симптоме.

Прво, обратите пажњу на исхрану

Избегавајте брзу храну, масну или зачињену храну која може изазвати иритацију желуца. Препоручује се да једете мање оброке, чешће током дана, уместо великих оброка који оптерећују желудац.

Мање алкохола и кофеина

Смањење уноса алкохола и кофеина може помоћи, јер иритирају желудац. Такође, престанак пушења може смањити ризик од пробадања у стомаку.

Мастика и ђумбир су природни лекови који могу помоћи у ублажавању пробавних проблема. Такође, биљни чајеви попут нане или камилице могу смирити желудац.

Мање стреса

Одржавање здравог нивоа стреса кроз технике опуштања попут јоге или медитације може позитивно утицати на пробаву. У случају да се пробадање у стомаку јавља често или је интензивно, обавезно се консултујте са лекаром како бисте искључили озбиљније проблеме и добили одговарајући третман.

Када потражити помоћ

Потребно је потражити помоћ лекара ако су болови у стомаку чести, интензивни, или ако се јављају у комбинацији са другим забрињавајућим симптомима попут крварења, повраћања, промене у столици, губитка тежине или грознице.

Такође, ако бол траје дуже од 24-48 сати или је праћен отежаним дисањем, ниским притиском или дехидрацијом, хитна медицинска интервенција је неопходна. Особе са историјом гастроинтестиналних болести, као и старији одрасли и труднице, требају бити посебно опрезни и консултовати се са лекаром раније ако осете болове у стомаку.

Дневник/ Б92

Пише:
Пошаљите коментар