ЈОШ ДАНАС ПРВИ ГАСТРОНОМСКИ ФЕСТИВАЛ „ГАСТРОМИТ ФЕСТ“ У БЕОЧИНУ
Први гастрономски фестивал „Гастромит фест“ отворен је јуче у Беочину, на платоу код Спортског центра, и трајаће још данас када ће бити организован ревијални део програма где ће „недељани ручак“ уз кулинарске звезде, припремати и новинарске екипе, бројни гости, и кувари.
Јуче је на прогаму био такмичарски део у оквиру ког су учесници припремали димљена свињска ребараца и пилећа крилца у смокерима и на најмодернијим рош- тиљима. Оба фестивалска дана, од 15 часова, отвара се највећи смокер на Балкану и припрема се око 150 килограма меса.
Отварању манифестације присуствовао је покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић који је казао да би свако место у Војводини требало да има више манифестација, без обзира на то што их има више од хиљаду.
- Потенцијал општине Беочин је велики, ту су Фрушка гора и Дунав, а ово је један од примера за то како се гради нова туристичка дестинација. Драго ми је што Беочин има још једну манифестацију која ће допринети да ово место буде јасно означен на туристичкој мапи Војводине - истакао је Иванишевић.
Председница Општине Беочин Биљана Јанковић нагласила је да се Беочин налази на јединственом месту што је природни потенцијал, те да има богату културну баштину, подсетивши и на бренд те општине – туристичку манифестацију „Баношторски дани грожђа“, која се одржава већ 27 година.
10 часова: Отварање фестивала - базар излагача, ревијални део-припрема хране
15 часова: Отварање највећег смокера на Балкану
15 до 20 часова: Дегустација барбекју јела уз занатска пива и вина из Срема
20 часова: Затварање фестивала
У жељи да фестивал постане традиционалан, циљ манифестације „Гастромит фест“ је очување гастрономске и унапређење туристичке понуде Срема и читаве Војводине, али и промовисање светске кухиње представљањем иновативних приступа у спремању специјалитета са роштиља. На фестивалу учествују и локални произвођачи, као и врхунски кувари са завидним међународним искуством. Горан Радивојевић из Кулинарске федерације Србије и наставник вештина из области гастрономије на департмана за географију, туризам и хотелијерство појаснио је да је смокер опрема која подразумева топлотну обраду намирница, меса пре свега, које би prеthodno требало бити добро зачињено и умаринирано.
- Топлотна обрада се ради на ниским температурама, од 100 до 110 степени Целзијуса, уз дим – казао је Радивојевић. – Иако на први поглед смокер и роштиљ изглеђу исто међу њима има велике разлике. Код смокера није реч о печењу, него је боље рећи да је то топло димљење, због чега храна добија карактеристичну мекоћу и задржава влагу. Храну ова дава дана припремамо у великом смокеру, у који може да стане више од 100 клограма меса. У њој за кратко време може да се припреми месо за 500 људи.
С. Ковач