ДОГРЕВАЊЕ У СРБИЈИ ГУТА СТРУЈУ НЕМИЛИЦЕ Ево колико стварно кошта ДА СЕ НЕ СМРЗНЕШ
Грејна сезона званично је почела 15. октобра, и отада су радијатори у већини домаћинства која користе централно грејање топли.
Ипак, нису сви задовољни радом топлана, некима радијатори нису довољно загрејани, неки упорно чекају да се реши квар у њиховој згради, па је некима потребно и "догревање".
Што се тиче догревања, проверавало се, да ли су исплативије грејалице, калорифери или климе. Рачунато је да се станови и куће догревају два сата дневно, поред стандардног грејања.
Различита грејна тела на струју различито и троше. У сваком случају, догревање ће вам током целе грејне сезоне, која званично траје 180 дана, подићи рачун најмање 5.000 динара.
Потрошња струје грејалице зависи од тога на колико је киловата она декларисана. Ако потрошач догрева свој стан два сата дневно, сваких од 180 дана грејне сезоне. Дакле, само за догревање, потрошачи који за то користе грејалицу, платиће то око 10.770 динара.
Калорифери могу да буду плински, као и на струју. Они који користе електричну енергију, обично троше исто колико и грејалице, односно од 1,5 до два киловат-часа. Уколико би се и ова врста догревања користила два сата дневно, током 180 дана, то би изашло између 7.300 до 10.770 динара, за читаву грејну сезону.
ТА пећ или клима за грејање?
Термоакумулациона пећ, у завиности од тога како се користи, може да буде изузетно скупа врста грејања, те је зато треба пажљиво користити.
Приликом избора ТА пећи важно је она не буде исувише мала за простор који загрева, јер ће онда, како би се постигла жељена температура, морати често да издувава топли ваздух, што ће довести до тога да се акумулирана топлота брзо потроши, те да ће њено допуњавање током дана, када струја кошта четири пута више, бити неопходно.
Наравно, најбоље је да се пећ пуни, односно да грејачи раде, само ноћу, када је струја јефтинија, а да током дана само издувава топли ваздух.
Током ове грејне сезоне, која траје стандадних 180 дана, уз поскупљење струје које долази 1. новембра, за грејање помоћу ТА пећи биће довољно, према рачуници Агенције за енергетику (АЕРС), 81.700 динара, и то само да се пуни ноћу.
Уз свега два сата догревања током дана, АЕРС процењује да ће трошкови порасти за чак 40 одсто. То значи да ће, у овом случају, грејна сезона коштати 113.600 динара.
Како би ТА пећ увек радила само када је јефтинија струја, саветује се набавка тајмера који би омогућавао аутоматско укључивање. Иначе, ова врста пећи троши од 1,5 до три киловат-часа.
Иако засигурно нису већина, постоје грађани који се читаву сезону греју само уз помоћ клима уређаја, који дневно раде и по 10 сати.
Просечна клима, иначе, троши око киловат-час струје, што је дневно 10 киловат-часова.
Потрошња клима уређаја зависи од више фактора – да ли је подешена да греје или одржава просечну собну температуру, колика је просторија која се загрева, као и каква је изолација и колико је хладно напољу.
Дакле, ако клима ради 10 сати дневно, грејна сезона ће коштати додатних 24.200 динара, што је око 4.000 месечно више за струју.
Ако се користи само за двочасовно догревање сваког дана, то ће онда за читаву сезону коштати око 4.900 динара.
Dnevnik.rs/Nova.rs