Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТЕМА „ДНЕВНИКА”: НА МИШЕЛУКУ НАСЕЉЕ ЗА 30.000 ЉУДИ Већина парцела продата, у плану школа, вртић... ЦЕНА КВАДРАТА СКОЧИЛА

16.10.2023. 09:17 09:48
Пише:
Фото: Дневник/С. Шушњевић

Мишелук би требало да насели 30.000 људи, а по плану ту су предвиђене: школе, вртићи, нова зграда Паркинг сервиса, верски објекти и друго.

У последњих годину дана на Мишелуку је знатно поскупео квадрат земље и то до неколико пута.  Најаве да је у плану реализација ширења града на Мишелуку, самим тим и  долазак инвеститора погурао је цену земљишта где кавдрат достиже и више од 150 евра.

Како сазнајемо од председника синдиката грађевинарства Војводине Јосипа Модића има и оних који су у договору са инвеститорима урадили компензацију, па су земљу „продали” за квадрате, јер им је тако било исплативије. Тако ће поједини власници земљишта на Мишелуку у свом власништву имати и по десет станова.

- Очекује се у наредном периоду почетак градње и долазак више инвеститора. Већи део земље већ је продат, али има још парцела које су доступне. Поједини власници парцела чекају да до њих дође инфраструктура   – каже за наше новине Јосип Модић председник синдиката грађевинарства Војводине.    

Очекује се у наредном периоду почетак градње и долазак више инвеститора. Већи део земље већ је продат, али има још парцела које су доступне. Поједини власници парцела чекају да до њих дође инфраструктура (председник синдиката грађевинарства Војводине Јосип Модић)

На јавном увиду је нацрт одлуке о изменама и допунама Плана детаљне регулације Мишелука са рибњаком, који на површини старе барутане предвиђа стамбени комплекс, вртић и објекат културе.

Реч је о парцели до улице Мишелук 5 и улице Николе Вујића, која има излаз и на Институтски пут. На тој парцели тренутно се налази неуређено зеленило и запуштена стара барутана Петроварадинске тврђаве.

Планом је предвиђен нови вртић у североисточном делу парцеле, до улице Николе Вујића, на парцели од 0,19 хектара. Објекат ће имати приземље и један спрат: Одмах до вртића, на крају улице Николе Вујића, планиран је објекат чија намена ће бити култура. Парцела издвојена за овај објекат је 0,06 хектара. Објекти вишепородичног становања градиће се на највећем делу парцеле, уз то да ће уз Институтски пут бити одвојен део за линијски центар. Управо уз Институтски пут, породични објекат или више њих, могу бити највише четвороспратнице са повученим поткровљем, док у западном делу парцеле зграде могу бити високе највише 3 спрата уз такође повучено потрковље.

Подруми су обавезни, са претпоставком да ће им намена бити гаражни простор, а најмање 30 одсто површине на парцели мора бити зеленило.

Као што смо раније писали ново седиште „Паркинг места” предвиђено је на Мишелуку, а након пресељења на садашње месту тог предуећа у Улици Филипа Вишњића планиран је парк. Идеја о селидби „Паркинг сервиса” није новина, а будући комплекс ће бити смештен на крају петље, на путу ка Петроварадину, односно Иришком венцу. Осим пословне зграде и паркинга, планирана је градња и пет магацина, три радионице и исто толико гаража, те портирнице, архиве и два техничка објекта. Пословна зграда, укупне површине 2.100 метара квадратних, имаће два крила, од 1.600 и 500 квадрата, с тим да ће већи део имати два спрата, а мањи спрат.

Планира се и изградња основне школе и дечије установе на простору који је већим делом у државној својини (корисник је Град Нови Сад), а на најмаркантнијем простору, позиционираном као видиковац, планира се уређење општеградског центра

Према плану који је доступан јавности на Мишелуку је по проценама урбаниста предвиђено да живи више од 30.000 људи. У важећем плану Новог Сада који је доступан на сајту новосадског „Урбанизма” Мишелук је подељен на три дела. Трећи је и највећи, а први који је обухваћен планом налази се у североисточном делу Мишелука. Како је појашњено план просторног уређења базира се на претпоставци да ће на овом простору живети између 6.000 и 6.500 становника, у оквиру породичног и вишепородичног становања, умерених густина, те да је за њих неопходно обезбедити адекватне јавне садржаје и потребан комфор становања, као и потпуну опремљеност мрежом инфраструктуре. Поштујући и природне одлике тла, предложено је решење по коме се у ободним нижим, приступачнијим и делом већ реализованим просторима планира породично становање, а у средишњим равним, на већој висини, просторима, који нису запоседнути бесправном изградњом, вишепородично становање и мрежа јавних установа.


Породично становање наспрам бивше пруге

Мишелук три је по важећем плану који је доступан на сајту Урбанизма подељен на пет просторних целина. Прва просторна целина формира се уз Улицу Динка Шимуновића – паралелно са пругом Петроварадин – Беочин, и скоро у потпуности се намењује породичним становању. На потезу западно од Улице Динка Шимуновића планирају се комплекси за мерно-регулациону станицу (МРС), предшколску установу, интервентни пункт, и јавне слободне површине. Друга просторна целина  заузима источну падину Мишелучког платоа, која се спушта према путу за Руму. Поред преовлађујуће намене породичног становања и јавних зелених површина, на овом простору се такође планира једна предшколска установа и простор за локалну управу.

Мишелук три се простире на 118, 59 хектара, а процене урбаниста су да би ту могло живети 15.600 становника.


Планира се и изградња основне школе и дечије установе на простору који је већим делом у државној својини (корисник је Град Нови Сад), а на најмаркантнијем простору, позиционираном као видиковац, планира се и уређење општеградског центра. Осим овог, садржаји центра планирају се и уз примарну саобраћајницу уз јужну границу грађевинског рејона.

Када је реч о Мишелуку два он обухвата део подручја Мишелука јужно од главне мишелучке саобраћајнице, која се налази на правцу Моста слободе. Затим, се граничи са комплексом резервоара „Институт” и Државним путем ИБ - 13 Петроварадин – Рума, као и с комплексом института у Сремској Каменици. Овде је планирано: породично становање, општеградски центар, основна школа, предшколске установе, дом за стара лица, парковске површине, заштитно зеленило и комплекс мерно регулационе станице. На парковској површини уз главну мишелучку саобраћајницу планиран је, и реализован, верски објекат. Овде је по проценама урбаниста планирано да живи више од 10.000 људи.

План да део Петроварадина, познат по тркама и брзој воњи буде модерно блоковско насеље попут Новог Београда датира још из седамдесетих година.

Тада се Мишелук у градским плановима спомињао као зона за породично становање, јер је постојала идеја да се Нови Сад шири ка сремској страни, односно баш на овом простору. Данас је насеље Мишелук слабо насељено и ту се углавном налазе породичне куће.

С. Аничић Илић

Пише:
Пошаљите коментар
Тема “Дневника”: Мишелук ће населити више од 30.000 људи

Тема “Дневника”: Мишелук ће населити више од 30.000 људи

12.04.2023. 08:14 08:18
На Мишелуку нови вртић, стамбене зграде, културни објекти ШТА ће бити сас барутаном Петроварадинске тврђаве

На Мишелуку нови вртић, стамбене зграде, културни објекти ШТА ће бити сас барутаном Петроварадинске тврђаве

07.09.2023. 12:19 12:35