TEMA „DNEVNIKA”: NA MIŠELUKU NASELJE ZA 30.000 LJUDI Većina parcela prodata, u planu škola, vrtić... CENA KVADRATA SKOČILA
Mišeluk bi trebalo da naseli 30.000 ljudi, a po planu tu su predviđene: škole, vrtići, nova zgrada Parking servisa, verski objekti i drugo.
U poslednjih godinu dana na Mišeluku je znatno poskupeo kvadrat zemlje i to do nekoliko puta. Najave da je u planu realizacija širenja grada na Mišeluku, samim tim i dolazak investitora pogurao je cenu zemljišta gde kavdrat dostiže i više od 150 evra.
Kako saznajemo od predsednika sindikata građevinarstva Vojvodine Josipa Modića ima i onih koji su u dogovoru sa investitorima uradili kompenzaciju, pa su zemlju „prodali” za kvadrate, jer im je tako bilo isplativije. Tako će pojedini vlasnici zemljišta na Mišeluku u svom vlasništvu imati i po deset stanova.
- Očekuje se u narednom periodu početak gradnje i dolazak više investitora. Veći deo zemlje već je prodat, ali ima još parcela koje su dostupne. Pojedini vlasnici parcela čekaju da do njih dođe infrastruktura – kaže za naše novine Josip Modić predsednik sindikata građevinarstva Vojvodine.
Reč je o parceli do ulice Mišeluk 5 i ulice Nikole Vujića, koja ima izlaz i na Institutski put. Na toj parceli trenutno se nalazi neuređeno zelenilo i zapuštena stara barutana Petrovaradinske tvrđave.
Planom je predviđen novi vrtić u severoistočnom delu parcele, do ulice Nikole Vujića, na parceli od 0,19 hektara. Objekat će imati prizemlje i jedan sprat: Odmah do vrtića, na kraju ulice Nikole Vujića, planiran je objekat čija namena će biti kultura. Parcela izdvojena za ovaj objekat je 0,06 hektara. Objekti višeporodičnog stanovanja gradiće se na najvećem delu parcele, uz to da će uz Institutski put biti odvojen deo za linijski centar. Upravo uz Institutski put, porodični objekat ili više njih, mogu biti najviše četvorospratnice sa povučenim potkrovljem, dok u zapadnom delu parcele zgrade mogu biti visoke najviše 3 sprata uz takođe povučeno potrkovlje.
Podrumi su obavezni, sa pretpostavkom da će im namena biti garažni prostor, a najmanje 30 odsto površine na parceli mora biti zelenilo.
Kao što smo ranije pisali novo sedište „Parking mesta” predviđeno je na Mišeluku, a nakon preseljenja na sadašnje mestu tog predueća u Ulici Filipa Višnjića planiran je park. Ideja o selidbi „Parking servisa” nije novina, a budući kompleks će biti smešten na kraju petlje, na putu ka Petrovaradinu, odnosno Iriškom vencu. Osim poslovne zgrade i parkinga, planirana je gradnja i pet magacina, tri radionice i isto toliko garaža, te portirnice, arhive i dva tehnička objekta. Poslovna zgrada, ukupne površine 2.100 metara kvadratnih, imaće dva krila, od 1.600 i 500 kvadrata, s tim da će veći deo imati dva sprata, a manji sprat.
Prema planu koji je dostupan javnosti na Mišeluku je po procenama urbanista predviđeno da živi više od 30.000 ljudi. U važećem planu Novog Sada koji je dostupan na sajtu novosadskog „Urbanizma” Mišeluk je podeljen na tri dela. Treći je i najveći, a prvi koji je obuhvaćen planom nalazi se u severoistočnom delu Mišeluka. Kako je pojašnjeno plan prostornog uređenja bazira se na pretpostavci da će na ovom prostoru živeti između 6.000 i 6.500 stanovnika, u okviru porodičnog i višeporodičnog stanovanja, umerenih gustina, te da je za njih neophodno obezbediti adekvatne javne sadržaje i potreban komfor stanovanja, kao i potpunu opremljenost mrežom infrastrukture. Poštujući i prirodne odlike tla, predloženo je rešenje po kome se u obodnim nižim, pristupačnijim i delom već realizovanim prostorima planira porodično stanovanje, a u središnjim ravnim, na većoj visini, prostorima, koji nisu zaposednuti bespravnom izgradnjom, višeporodično stanovanje i mreža javnih ustanova.
Mišeluk tri je po važećem planu koji je dostupan na sajtu Urbanizma podeljen na pet prostornih celina. Prva prostorna celina formira se uz Ulicu Dinka Šimunovića – paralelno sa prugom Petrovaradin – Beočin, i skoro u potpunosti se namenjuje porodičnim stanovanju. Na potezu zapadno od Ulice Dinka Šimunovića planiraju se kompleksi za merno-regulacionu stanicu (MRS), predškolsku ustanovu, interventni punkt, i javne slobodne površine. Druga prostorna celina zauzima istočnu padinu Mišelučkog platoa, koja se spušta prema putu za Rumu. Pored preovlađujuće namene porodičnog stanovanja i javnih zelenih površina, na ovom prostoru se takođe planira jedna predškolska ustanova i prostor za lokalnu upravu.
Mišeluk tri se prostire na 118, 59 hektara, a procene urbanista su da bi tu moglo živeti 15.600 stanovnika.
Planira se i izgradnja osnovne škole i dečije ustanove na prostoru koji je većim delom u državnoj svojini (korisnik je Grad Novi Sad), a na najmarkantnijem prostoru, pozicioniranom kao vidikovac, planira se i uređenje opštegradskog centra. Osim ovog, sadržaji centra planiraju se i uz primarnu saobraćajnicu uz južnu granicu građevinskog rejona.
Kada je reč o Mišeluku dva on obuhvata deo područja Mišeluka južno od glavne mišelučke saobraćajnice, koja se nalazi na pravcu Mosta slobode. Zatim, se graniči sa kompleksom rezervoara „Institut” i Državnim putem IB - 13 Petrovaradin – Ruma, kao i s kompleksom instituta u Sremskoj Kamenici. Ovde je planirano: porodično stanovanje, opštegradski centar, osnovna škola, predškolske ustanove, dom za stara lica, parkovske površine, zaštitno zelenilo i kompleks merno regulacione stanice. Na parkovskoj površini uz glavnu mišelučku saobraćajnicu planiran je, i realizovan, verski objekat. Ovde je po procenama urbanista planirano da živi više od 10.000 ljudi.
Plan da deo Petrovaradina, poznat po trkama i brzoj vonji bude moderno blokovsko naselje poput Novog Beograda datira još iz sedamdesetih godina.
Tada se Mišeluk u gradskim planovima spominjao kao zona za porodično stanovanje, jer je postojala ideja da se Novi Sad širi ka sremskoj strani, odnosno baš na ovom prostoru. Danas je naselje Mišeluk slabo naseljeno i tu se uglavnom nalaze porodične kuće.
S. Aničić Ilić