ЦЕНЕ ОВИХ НАМИРНИЦА У СВЕТУ ОТИШЛЕ У НЕБЕСА Да ли ће то имати утицаја и на нас
Наиме, ових дана у небо су одлетеле цене нафте, што доноси и поскупљење многих производа јер како цене сирове нафте расту, тако и претња високе инфлације поново захвата глобалну економију.
Поскупљење енергената у последњим годинама постало је горуће питање које утиче на глобалну економију, али и на свакодневни живот грађана. Растуће цене нафте, гаса и угља директно се одражавају на трошкове превоза, производњу енергије и грејање домова. Осим што оптерећује кућне буџете, оваква ситуација доводи до повећања цена многих производа и услуга, што додатно појачава инфлационе притиске.
Цена целулозе у Кини је у константом порасту, што би могло озбиљно утицати на раст цене тоалет-папира и убруса у Европи. Процењује се да ће ови производи поскупети за чак 30 одсто и да се том негативном светском тренду нико неће одупрети. Поскупљењу ових производа кумује и скок цена енергената који су покретачи скупих машина, а који су неопходни у производњи.
Према подацима са лондонске међународне берзе ИЦЕ, цене фјучерса (термински уговор о купопродаји одређене активе, по коме ће се испорука и плаћање извршити у будућности) шећера су биле на врхунцу 19. септембра када су престигле 27,5 центи за 0,453 килограма шећера. Трговце забрињава спорија обрада шећерне трске у Бразилу, као и тренутна суша у неким индијским регионима услед климатског феномена Ел Нињо.
То није све, екстремне врућине којима је од априла био изложен јужни део Европе узимају данак на стаблима маслина - род ће већ другу годину заредом бити нижи од очекиваног јер стабла, како би се заштитила од суше и топлине, раније одбацују своје плодове, а резултат тога је раст цене маслиновог уља. Шпанија, највећи светски произвођач маслиновог уља, најпогођенија је глобалним загревањем. Температуре су већ у априлу досегле 40 степени Целзијуса, а маслињаци у Италији и Грчкој такође пате због великих врућина.
Tеlеgraf.rs