ВЕЧНА ЗАХВАЛНОСТ ХЕРОЈИМА Зрењанин обележио ДАН ОСЛОБОЂЕЊА у другом светском рату
ЗРЕЊАНИН: Дан ослобођења града у Другом светском рату обележен је у Зрењанину.
Прошло је 79 година од када су, 2. октобра 1944, јединице Црвене армије и партизанских народноослободилачких одреда заједничким снагама окончале четворогодишњу владавину немачког окупатора и фашизма на овим просторима. Пре завршетка војне операције за ослобођење Београда, јединице Другог украјинског фронта Црвене армије и банатски партизански одреди из састава Народноослободилачке војске Југославије ослободиле су Банат. Једно од првих градских насеља у Банату које је ослобођено од нацистичког немачког окупатора био је управо Зрењанин.
Тим поводом су положени венци на споменицима на Багљашу, као и на споменик Жарку Зрењанину у центру града. Градоначелник Зрењанина Симо Салапура је поручио да је скоро осам деценија од ослобођења на овим просторима протекло у бројним историјским променама и турбуленцијама.
- Има их и данас, јер их Србија никад није била поштеђена. Смењивали су се различити периоди, различита привредна, економска и политичка кретања, али је неспорна чињеница да је у протеклих 79 година град доживео најбурнији развој у својој историји, привредни, грађевински, инфраструктурни. Све то пратили су и високи домети у култури, образовању, спорту и Зрењанин је досегао високо место на мапи привредних, културних, спортских центара наше земље - казао је Салапура.
Уз поруку да се инвестицијама и добром развојном политиком најбоље чува и негује успомена на славну прошлост, на хероје, на борбу за слободу и напредак, он је изразио вечну захвалност херојима Другог светског рата и ослободиоцима града Зрењанина од фашизма.
Спомен парк на Багљашу, где су положени венци, чине спомен - костурница борцима Црвене армије и споменик жртвама фашистичког терора. На овом простору, почетком Другог светског рата, окупатор је стрељао велики број родољуба. У спомен на невине жртве, то место је обележено подизањем споменика 1945. године, који је израђен по пројекту архитеката Александра Миланова и Александра Петричића. Непосредно у близини споменика жртвама фашистичког терора, 1962. године је изграђена спомен - костурница погинулим Црвеноармејцима, по пројекту архитекте Александра Милованова и Александра Петричића.
„До бетонске гробнице, где су пренети посмртни остаци 220 погинулих Црвеноармејаца, води улаз са два наглашена крилна зида. Изнад хумке на профилисаној бетонској основи стоји стилизована руска капа „ушенка”. Током радова на обнови споменика, постављена је спомен табла са именима свих погинулих бораца Црвене армије”, кажу у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин.
Две године након ослобођења града у Другом светском рату, такође 2. октобра, Петровград је променио име у Зрењанин. На свечаној седници Градског народног одбора тадашњег Петровграда одлучено је да, поводом двогодишњице ослобођења града од нацистичке немачке окупације у Другом светском рату, овај банатски град добије име по народном хероју Жарку Зрењанину (1902 — 1942), члану ЦК КПЈ, политичком секретару Покрајинског комитета КПЈ за Војводину и организатору устанка у Војводини.
Ж. Б.