VEČNA ZAHVALNOST HEROJIMA Zrenjanin obeležio DAN OSLOBOĐENJA u drugom svetskom ratu
ZRENJANIN: Dan oslobođenja grada u Drugom svetskom ratu obeležen je u Zrenjaninu.
Prošlo je 79 godina od kada su, 2. oktobra 1944, jedinice Crvene armije i partizanskih narodnooslobodilačkih odreda zajedničkim snagama okončale četvorogodišnju vladavinu nemačkog okupatora i fašizma na ovim prostorima. Pre završetka vojne operacije za oslobođenje Beograda, jedinice Drugog ukrajinskog fronta Crvene armije i banatski partizanski odredi iz sastava Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije oslobodile su Banat. Jedno od prvih gradskih naselja u Banatu koje je oslobođeno od nacističkog nemačkog okupatora bio je upravo Zrenjanin.
Tim povodom su položeni venci na spomenicima na Bagljašu, kao i na spomenik Žarku Zrenjaninu u centru grada. Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura je poručio da je skoro osam decenija od oslobođenja na ovim prostorima proteklo u brojnim istorijskim promenama i turbulencijama.
- Ima ih i danas, jer ih Srbija nikad nije bila pošteđena. Smenjivali su se različiti periodi, različita privredna, ekonomska i politička kretanja, ali je nesporna činjenica da je u proteklih 79 godina grad doživeo najburniji razvoj u svojoj istoriji, privredni, građevinski, infrastrukturni. Sve to pratili su i visoki dometi u kulturi, obrazovanju, sportu i Zrenjanin je dosegao visoko mesto na mapi privrednih, kulturnih, sportskih centara naše zemlje - kazao je Salapura.
Uz poruku da se investicijama i dobrom razvojnom politikom najbolje čuva i neguje uspomena na slavnu prošlost, na heroje, na borbu za slobodu i napredak, on je izrazio večnu zahvalnost herojima Drugog svetskog rata i oslobodiocima grada Zrenjanina od fašizma.
Spomen park na Bagljašu, gde su položeni venci, čine spomen - kosturnica borcima Crvene armije i spomenik žrtvama fašističkog terora. Na ovom prostoru, početkom Drugog svetskog rata, okupator je streljao veliki broj rodoljuba. U spomen na nevine žrtve, to mesto je obeleženo podizanjem spomenika 1945. godine, koji je izrađen po projektu arhitekata Aleksandra Milanova i Aleksandra Petričića. Neposredno u blizini spomenika žrtvama fašističkog terora, 1962. godine je izgrađena spomen - kosturnica poginulim Crvenoarmejcima, po projektu arhitekte Aleksandra Milovanova i Aleksandra Petričića.
„Do betonske grobnice, gde su preneti posmrtni ostaci 220 poginulih Crvenoarmejaca, vodi ulaz sa dva naglašena krilna zida. Iznad humke na profilisanoj betonskoj osnovi stoji stilizovana ruska kapa „ušenka”. Tokom radova na obnovi spomenika, postavljena je spomen tabla sa imenima svih poginulih boraca Crvene armije”, kažu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
Dve godine nakon oslobođenja grada u Drugom svetskom ratu, takođe 2. oktobra, Petrovgrad je promenio ime u Zrenjanin. Na svečanoj sednici Gradskog narodnog odbora tadašnjeg Petrovgrada odlučeno je da, povodom dvogodišnjice oslobođenja grada od nacističke nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu, ovaj banatski grad dobije ime po narodnom heroju Žarku Zrenjaninu (1902 — 1942), članu CK KPJ, političkom sekretaru Pokrajinskog komiteta KPJ za Vojvodinu i organizatoru ustanka u Vojvodini.
Ž. B.