ТИТУЛА „НОВИ САД ЕВРОПСКИ ГРАД ШУМА” ЈЕ КОРАК КА СНУ А ТО ЈЕ ЗЕЛЕНА ПРЕСТОНИЦА Градоначелник Ђурић поручио да је „Српска Атина” место у ком се добро живи
- Наш град је у последњих неколико година понео већ две веома значајне титуле. Европска престоница културе и Европска престоница омладине. Обе титуле су захтевале и много труда и рада, али и много инвестирања у све сегменте. Морам истаћи да смо те снове смо остварили захваљујући prеthodnom градоначелнику Милошу Вучевићу. Свако признање даје посебан печат нашем граду. Препознати смо као град младих, као град културе, а сада и као град зеленила односно Град шума - рекао је „Дневник” градоначелник Милан Ђурић поводом признања које је град добио „Нови Сад европски град шума”.
- Бићу потпуно отворен када су наше амбиције и жеље у питању. Планирамо да радимо још много када је у питању и зелени фонд и заштита животне средине. Иза себе имамо низ реализованих инвестиција када су ове теме у питању, али имамо и низ пројеката који су у току, а који су од стратешког значаја за наш град. Ту бих свакако издвојио изградњу Регионалног центра за управљање отпадом и изградњу Централног пречистача отпадних вода. Признање које је добио наш град, „Нови Сад Европски град шума“ је корак ка нашем новом сну који је „Зелена престоница Европе”. У наредном периоду интезивираћемо додатно активности у вези улагања и подизања зеленог фонда, а уверен сам, а то и признања потврђују, да смо на добром путу да освојимо и трећу титулу.
Све што се ради у Новом Саду, истиче Ђурић, ради се у договору са струком и грађанима који предлажу у којим квартовима је потребно више зеленила, дечјих игралишта, спортских терена.
- У стварању бољих собраћајних решења и урбане мобилности у нашем Граду, одвија се у уској сарадњи са Департманом за саобраћај Факултета техничких наука. Нови Сад је у свом настојању да постане паметан и ‘’Зелени град‘’ уједно и носилац активности на успостављању регионалног система управљања отпадом. Ово је итекако важно питање за Нови Сад будућности, јер третман отпада није само питање буџета, администрације, политичке воље, већ у том процесу мора да партиципира цела заједница једноог паметног града. Визија града Новог Сада је да до 2030. године постане „зелени„ и „паметан„ град.
У току је израда пројектно-техничке документације за изградњу комплекса Ботаничке баште у Новом Саду. Локалитет Ботаничке баште у Новом Саду планиран је уз североисточни обод зоне касарне Хорнверк, подно Петроварадинске тврђаве. Простор намењен Ботаничкој башти је инфраструктурно и саобраћајно добро повезан у градску целину.
- Град Нови Сад свакодневно ради на пољу унапређења зелене инфраструктуре, квалитета животне средине и квалитета живота грађана, као и да су prеthodnom периоду предузете су интензивне активности на повећању зелених површина и унапређења квалитета урбаних шума, те да је данас око 38 процената урбаног дела територије Града Новог Сада под зеленилом- истиче Ђурић.
Нови Сад показује да поклања пажњу еколошким принципима и да настоји да, смањењем главних извора загађења и буке, живот у граду учини пријатнијим, следећи препоруку Европске комисије да аутобуси јавног градског превоза до 2030. године морају имати нулту емисију гасова стаклене баште. Улаже се и у развој бициклизма, промовише на тај начин здраве животне навике и доприносећи побољшању квалитета ваздуха, али и смањењу саобраћајних гужви. Изузетна пажња посвећује се развоју бициклистичке инфраструктуре. У протеклих десет година изграђено је око 46 километара нових бициклистичких стаза, а 10 километара је тренутно у изградњи.
Град Нови Сад, у оквиру Буџетског фонда за заштиту животне средине, сваке године издваја значајна средства за одржавање постојећег зеленила, као и садњу нових садница дрвећа, шибља, цветњака, травњака. У периоду од 2012-2022. године посађено је око 25.000 садница дрвећа, 117.000 шибља, 47.000 живе ограде, 1.100 ружа, 34.000 цвећа и перена и реконструисано 225.000 квадратних метара травњака.
С. А. И. – Н. П.
Фото:
Р. Хаџић, С. Шушњевић
Паркови
Град Нови Сад је као једну од приоритетних активности препознао значај паркова као простора у којем грађани треба да проводе своје слободно време и у сладу са тим у периоду 2012-2021. реконструисано је 10 новосадских паркова. У оквиру пројеката очувања и унапређења зеленила извршена је ревитализација зеленила у следећим парковима: Лимански парк (2015, 2016 и 2019. године), Парк код Железничке станице (2016), Парк Бистрица (2015), Омладински парк (2017), Парк у Кисачу (2017) и Молинаријев парк (2012), Парк северно од ранжирне станице Парк на Новом Насељу (2020,2021). Током prеthodnih десет година реализован је и пројекат уређења и озелењавање Каменичког парка, Футошког парка и Дунавског парка. Уз Булевар цара Лазара код Спенса планира се уређење још једне парковске површине – новог парка .
Зеленило
Укупан проценат под зеленилом за обухват површина Генералног урбанистичког плана града Новог Сада и грађевинских подручја насељених места на територији Града Новог Сада, израчунат на основу ортофотоснимака износи чак 67 % (ниска вегетација (трава) 30%, средње (жбуње) 14% и високе (дрвеће) 23%). Када је рачуната површина под процентом високе вегетације узимане су снимљене површине из авиона (орто-фото снимци) где се уствари рачуна површина крошње и то и јесте оно што је битно.
Грађани одлучују
Како би у унапређењу зелених простора нашег града дали реч и грађанима у току 2021. године започета је акција „Претворимо Кварт у парк за зелени Нови Сад” у оквиру које су иницијативу за уређење зеленила на јавним површинама на територији Града Новог Сада имале стамбене заједнице.
Ова акција наишла је на велики одзив грађана где са чак 157 пријављених локација за уређење са територије 27 Месне заједнице.