TITULA „NOVI SAD EVROPSKI GRAD ŠUMA” JE KORAK KA SNU A TO JE ZELENA PRESTONICA Gradonačelnik Đurić poručio da je „Srpska Atina” mesto u kom se dobro živi
- Naš grad je u poslednjih nekoliko godina poneo već dve veoma značajne titule. Evropska prestonica kulture i Evropska prestonica omladine. Obe titule su zahtevale i mnogo truda i rada, ali i mnogo investiranja u sve segmente. Moram istaći da smo te snove smo ostvarili zahvaljujući prethodnom gradonačelniku Milošu Vučeviću. Svako priznanje daje poseban pečat našem gradu. Prepoznati smo kao grad mladih, kao grad kulture, a sada i kao grad zelenila odnosno Grad šuma - rekao je „Dnevnik” gradonačelnik Milan Đurić povodom priznanja koje je grad dobio „Novi Sad evropski grad šuma”.
- Biću potpuno otvoren kada su naše ambicije i želje u pitanju. Planiramo da radimo još mnogo kada je u pitanju i zeleni fond i zaštita životne sredine. Iza sebe imamo niz realizovanih investicija kada su ove teme u pitanju, ali imamo i niz projekata koji su u toku, a koji su od strateškog značaja za naš grad. Tu bih svakako izdvojio izgradnju Regionalnog centra za upravljanje otpadom i izgradnju Centralnog prečistača otpadnih voda. Priznanje koje je dobio naš grad, „Novi Sad Evropski grad šuma“ je korak ka našem novom snu koji je „Zelena prestonica Evrope”. U narednom periodu inteziviraćemo dodatno aktivnosti u vezi ulaganja i podizanja zelenog fonda, a uveren sam, a to i priznanja potvrđuju, da smo na dobrom putu da osvojimo i treću titulu.
Sve što se radi u Novom Sadu, ističe Đurić, radi se u dogovoru sa strukom i građanima koji predlažu u kojim kvartovima je potrebno više zelenila, dečjih igrališta, sportskih terena.
- U stvaranju boljih sobraćajnih rešenja i urbane mobilnosti u našem Gradu, odvija se u uskoj saradnji sa Departmanom za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka. Novi Sad je u svom nastojanju da postane pametan i ‘’Zeleni grad‘’ ujedno i nosilac aktivnosti na uspostavljanju regionalnog sistema upravljanja otpadom. Ovo je itekako važno pitanje za Novi Sad budućnosti, jer tretman otpada nije samo pitanje budžeta, administracije, političke volje, već u tom procesu mora da participira cela zajednica jednoog pametnog grada. Vizija grada Novog Sada je da do 2030. godine postane „zeleni„ i „pametan„ grad.
U toku je izrada projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju kompleksa Botaničke bašte u Novom Sadu. Lokalitet Botaničke bašte u Novom Sadu planiran je uz severoistočni obod zone kasarne Hornverk, podno Petrovaradinske tvrđave. Prostor namenjen Botaničkoj bašti je infrastrukturno i saobraćajno dobro povezan u gradsku celinu.
- Grad Novi Sad svakodnevno radi na polju unapređenja zelene infrastrukture, kvaliteta životne sredine i kvaliteta života građana, kao i da su prethodnom periodu preduzete su intenzivne aktivnosti na povećanju zelenih površina i unapređenja kvaliteta urbanih šuma, te da je danas oko 38 procenata urbanog dela teritorije Grada Novog Sada pod zelenilom- ističe Đurić.
Novi Sad pokazuje da poklanja pažnju ekološkim principima i da nastoji da, smanjenjem glavnih izvora zagađenja i buke, život u gradu učini prijatnijim, sledeći preporuku Evropske komisije da autobusi javnog gradskog prevoza do 2030. godine moraju imati nultu emisiju gasova staklene bašte. Ulaže se i u razvoj biciklizma, promoviše na taj način zdrave životne navike i doprinoseći poboljšanju kvaliteta vazduha, ali i smanjenju saobraćajnih gužvi. Izuzetna pažnja posvećuje se razvoju biciklističke infrastrukture. U proteklih deset godina izgrađeno je oko 46 kilometara novih biciklističkih staza, a 10 kilometara je trenutno u izgradnji.
Grad Novi Sad, u okviru Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, svake godine izdvaja značajna sredstva za održavanje postojećeg zelenila, kao i sadnju novih sadnica drveća, šiblja, cvetnjaka, travnjaka. U periodu od 2012-2022. godine posađeno je oko 25.000 sadnica drveća, 117.000 šiblja, 47.000 žive ograde, 1.100 ruža, 34.000 cveća i perena i rekonstruisano 225.000 kvadratnih metara travnjaka.
S. A. I. – N. P.
Foto:
R. Hadžić, S. Šušnjević
Parkovi
Grad Novi Sad je kao jednu od prioritetnih aktivnosti prepoznao značaj parkova kao prostora u kojem građani treba da provode svoje slobodno vreme i u sladu sa tim u periodu 2012-2021. rekonstruisano je 10 novosadskih parkova. U okviru projekata očuvanja i unapređenja zelenila izvršena je revitalizacija zelenila u sledećim parkovima: Limanski park (2015, 2016 i 2019. godine), Park kod Železničke stanice (2016), Park Bistrica (2015), Omladinski park (2017), Park u Kisaču (2017) i Molinarijev park (2012), Park severno od ranžirne stanice Park na Novom Naselju (2020,2021). Tokom prethodnih deset godina realizovan je i projekat uređenja i ozelenjavanje Kameničkog parka, Futoškog parka i Dunavskog parka. Uz Bulevar cara Lazara kod Spensa planira se uređenje još jedne parkovske površine – novog parka .
Zelenilo
Ukupan procenat pod zelenilom za obuhvat površina Generalnog urbanističkog plana grada Novog Sada i građevinskih područja naseljenih mesta na teritoriji Grada Novog Sada, izračunat na osnovu ortofotosnimaka iznosi čak 67 % (niska vegetacija (trava) 30%, srednje (žbunje) 14% i visoke (drveće) 23%). Kada je računata površina pod procentom visoke vegetacije uzimane su snimljene površine iz aviona (orto-foto snimci) gde se ustvari računa površina krošnje i to i jeste ono što je bitno.
Građani odlučuju
Kako bi u unapređenju zelenih prostora našeg grada dali reč i građanima u toku 2021. godine započeta je akcija „Pretvorimo Kvart u park za zeleni Novi Sad” u okviru koje su inicijativu za uređenje zelenila na javnim površinama na teritoriji Grada Novog Sada imale stambene zajednice.
Ova akcija naišla je na veliki odziv građana gde sa čak 157 prijavljenih lokacija za uređenje sa teritorije 27 Mesne zajednice.