БЕСПОВРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА СРУШЕНЕ И ОШТЕЋЕНЕ КУЋЕ Ево какав је ПРОГРАМ ПОДРШКЕ ЗА ПОСТРАДАЛЕ у невремену припремила држава
Олујни ветар и јака киша донеле су невоље грађанима Србије, те је у 28 локалних самоуорава проглашена ванредна ситуација, а Влада Србије прогласила је елементарну непогоду, што је и створило услове за државну помоћ.
Влада Србије усвојила је уредбу о утврђивању државног програма помоћи и обнове оштећених породичних стамбених објеката у својини грађана услед дејства јаког олујног ветра, града и кише у току јула 2023. године, којом су опредељена средства за исплату државне помоћи. Невреме је изазвало велика оштећења на породичним стамбеним објектима, а обезбеђена је бесповратна новчана помоћ за санирање штете за око 11.000 породичних стамбених објеката у својини грађана, како је до сада утврђено на основу извештаја јединица локалне самоуправе.
Услед дејства јаког олујног ветра, града и кише у току јула порушено је десет породичних стамбених објеката у својини грађана. То су објекти који су сврстани у шесту категорију оштећења, у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непорода, а према до сада прелиминарно прикупљеним подацима.
Мере се спроводе на делу територије Републике Србије у јединицама локалне самоуправе обухваћеним Одлуком о проглашењу елементарне непогоде за следеће јединице локалне самоуправе: градови Нови Сад, Зрењанин, Крагујевац, Краљево, Ниш, Панчево, Смедерево, Сомбор, Сремска Митровица, Суботица, Ужице и општине Пожега, Ариље, Бач, Бачка Паланка, Беочин, Владимирци, Инђија, Велико Градиште, Ириг, Кладово, Књажевац, Мајданпек, Рума, Сечањ, Стара Пазова, Темерин и Шид.
Приликом одлучивања о праву на помоћ грађанима, надлежни органи ће узети у обзир услове прописане Законом, који морају бити кумулативно испуњени, и то:
1) да је настала штета непосредна последица елементарне и друге непогоде;
2) да је штета пријављена у складу са законом;
3) да је штету претрпело лице из члана 1. Закона;
4) да је оштећена или уништена ствар која служи и неопходна је за задовољење основних животних потреба те је као таква била у свакодневној или редовној употреби;
5) да је ствар чувана са пажњом и на прописан начин као и да су предузете све мере ради смањења ризика од елементарне и друге непогоде;
6) да су испуњени други услови у складу са Законом.
Програм се односи на оштећене породичне стамбене објекте у својини грађана, који су категорисани у објекте од прве до пете категорије у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода, као и на порушене породичне стамбене објекте у својини грађана, који су разврстани у шесту категорију оштећења.
Поступак за пружање помоћи покреће се пријавом штете у складу са Законом о обнови након елементарне и друге непогоде. Поступак којим се утврђује право на помоћ води се у складу са одредбама закона којим се уређује општи управни поступак, уколико законом није другачије одређено.
Јединица локалне самоуправе без одлагања образује потребан број комисија које врше процену штете настале након елементарне и друге непогоде на породичним стамбеним објектима у својини грађана, у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода. Најкасније у року од 15 дана од дана проглашења престанка елементарне непогоде, локална самоуправа позива грађане да пријаве насталу штету у року који не може бити краћи од 15 дана ни дужи од 60 дана од дана објављивања позива.
Мера која се утврђује овим програмом јесте давање бесповратних новчаних средстава у циљу обнове оштећених породичних стамбених објеката:
за прву категорију оштећења – 50.000,00 динара
за другу категорију оштећења – 100.000,00 динара
за трећу категорију оштећења – 150.000,00 динара
за четврту категорију оштећења – 250.000,00 динара
за пету категорију оштећења – 350.000,00 динара
Министарство за јавна улагања врши верификацију процене штете, коју су извршиле комисије које је образовала јединица локалне самоуправе, у складу са Законом. По пријави штете, извршеном утврђивању, процени и верификацији штете орган јединице локалне самоуправе наставља поступак за утврђивање права на државну помоћ, позивом странци да се изјасни о верификованом записнику о процени штете и другим релевантним околностима од значаја за утврђивање права на државну помоћ. Уколико се странка која је уредно позвана не одазове позиву, а не оправда свој изостанак, сматраће се да је сагласна са верификованим записником.
Првостепено решење о праву на помоћ, по спроведеном поступку, применом критеријума и мерила из овог државног програма помоћи и обнове, доноси надлежни орган јединице локалне самоуправе и доставља га подносиоцу захтева.
На основу извештаја надлежних органа јединица локалних самоуправа процењује се да је десет породичних стамбених објеката у својини грађана разврстано у шесту категорију оштећења.
Мера која се утврђује овим програмом јесте давање бесповратних новчаних средстава у циљу обнове порушених породичних стамбених објеката који су разврстани у шесту категорију и то у износу од:
- 3.000.000 динара (три милиона динара), за домаћинства од једног до два члана;
- 3.500.000 динара (три и по милиона динара), за домаћинства од три до четири члана;
- 4.000.000 динара (четири милиона динара), за домаћинства од пет и више чланова.
Јединица локалне самоуправе доставља решење и Министарству, као и органу надлежном за правну заштиту имовинских права и интереса Републике Србије, електронским путем, са свим списима предмета. Против првостепеног решења може се изјавити жалба Комисији за утврђивање штете од елементарних непогода која доноси коначно решење. Против коначног решења може се покренути управни спор. Против пресуде Управног суда може се поднети захтев за преиспитивање судске одлуке Врховном касационом суду.
Н. Перковић