ЗРЕЊАНИН Невреме долази, зашто СИРЕНЕ ЋУТЕ?
ЗРЕЊАНИН: На друштвеним мрежама и у појединим локалним медијима повела се полемика око тога треба ли користити систем за узбуњивање током екстремних временских непогода, попут оних које су недавно задесиле Зрењанин и околину. Зрењанинац Ненад Попов је питао новинаре, али и градоначелника, зашто се нису оглашавале сирене уочи јаког невремена.
– Те сирене служе како би се становништво и животиње склониле на безбедно, а штета и жртве свеле на минимум. Мислим да није довољно да се само на интернету издају упозорења. Сматрам да је ово моје питање на месту – навео је Попов.
Он је додао да се овим поводом обратио и градоначелнику и да је добио одговор да правила налажу да се сирене активирају када град за то добије налог од виших органа. Одговорено му је и да је дат налог службама да буду приправне. Надлежни у Зрењанину, које смо ми контактирали, одговорили су нам да су грађани у prеthodnom периоду на време обавештавани о временским непогодама путем најава и упозорења које су слали МУП Србије, Републички хидрометеоролошки завод и други. Конкретан одговор на питање зашто није коришћен систем за јавно узбуњивање нисмо добили. Неки су мишљења да ове сирене не би требало укључивати у оваквим ситуацијама и додатно уносити панику међу грађане, јер се оне углавном везују за ратна дешавања. Многима, сматрају они, у први мах не би ни било јасно о каквој опасности је реч. Други су, пак, уверени да би њихово коришћење помогло у спасавању људи, животиња и имовине у случајевима екстремних временских непогода, какве су нас задесиле prеthodnih дана.
Подсетимо, редовна провера исправности и функционалности система за узбуњивање у Зрењанину спроводи се тромесечно током године. Сирене за узбуњивање огласе се емитовањем сигнала једноличног тона у трајању од 60 секунди. У питању је знак за престанак опасности.
Ж. Балабан